CHP’li Tanal, Meclis’teki odasının camına “128 milyar dolar nerede” pankartı astı…

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ”128 milyar dolar nerede?” pankartını Meclis’e astı. Afişi indirmek için itfaiye merdivenleri yükseltildi. Merdiven yükselirken afişin iplerini kesen Tanal, itfaiye gidince yeniden astı.

CHP’nin akıbetini sorduğu 128 milyar dolara dair astığı pankartlar, polis ekipleri tarafından il ve ilçe başkanlıklarından toplanırken, CHP Mahmut Tanal, “128 milyar dolar nerede?” pankartını TBMM’de astı. 

Afişle ilgili Halk Tv’ye konuşan Mahmut Tanal, ”Bu 128 milyar doları ne yaptılar? Gençler için mi harcadılar? İşsizliği bitirmek için ne yaptılar? Ben bir parlamento üyesiyim. Bu paraya ne olduğunu sormaya hakkım var” diye konuştu. Odasının Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın tam karşısında olduğunu söyleyen Tanal, ”Ben bakanlığa bu paranın akıbetini sordum bana cevap vermediler” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışan yetkililerin ve bakanın, binaya girerken pankartı görüp, akıbetini açıklamasını umduğunu söyleyen Tanal, ”Vatandaş olarak bunu sormak benim hakkım” diye konuştu.

Tanal, eylemini sürdürürken CHP milletvekilleri de desteğe geldi. 

Ben halkın bana verdiği yetkiye dayanarak soruyorum”

Eylemini sürdürürken Can Coşkun’un sunduğu Haber Masası’na bağlanan Mahmut Tanal, Fatih Ertürk’ün sorularını yanıtladı.

Tanal, ”Ben halkın bana yetkiye dayanarak soruyorum. 128 milyar dolar nerede? Eylemlerimiz, meşru zeminlerde, Anayasa’nın bize tanıdığı haklar çerçevesinde devam edecek’‘ dedi. Tanal, Meclis’te sordukları sorulara cevap alamadıklarını belirtti.

Polis ekiplerinin pankartı indirmesi talebine Tanal, ”Ben bir milletvekili olarak bu pankartın zorla kaldırılmasına müdahale ederim” diye konuştu.

İtfaiye ekiplerinden önce kendisi afişi kaldırdı 

Pankart eylemini sürdüren Tanal’ın odasına gelen polis ekipleri pankartın kaldırılmasını isterken, Meclis önüne itfaiye aracı getirildi. Tanal, afişi kaldırmayacağını belirtince, itfaiye ekipleri merdivenle afişe doğru yükseltildi. Tanal, bu sırada afişin iplerini kendisi kesti. Afişe polis ya da itfaiyenin müdahale etmesine izin vermemek için kendisinin kestiğini belirten Tanal, ‘Polis ve itfaiye gidince afişi yeniden asacağım’ dedi. Tanal, itfaiye aracının uzaklaşmasının ardından afişi yeniden astı.

“128 milyar dolar nerede” afişleri kaldırılıyor

CHP yönetimi, 128 milyar doların akıbetini sormak için astığı pankartlar, ”Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatılmasına başta CHP lideri Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm il ve ilçe yönetimi tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu, Parti Meclis Toplantısı’nı, ”128 milyar dolar nerede?” pankartı eşliğinde yapmış, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, pankartı il ve ilçe başkanlıklarına yeniden asılacağını söylemişti.

İstanbul Emniyet, CHP ilçe başkanlıklarına yaptığı gece operasyonuyla pankartları sökerken, CHP yöneticileri, kampanyayı sosyal medyaya taşıdı. Profil resimlerini ”128” yazan görselle değiştiren yöneticiler, 128 milyar doların akıbetini soracaklarını belirtti.