CHP’li Dinçer: “Bakan değişse de atık ithalatı ısrarı değişmiyor”

Türkiye’nin plastik atık ithalatı 2022 yılında 155 kat artarak 14,7 milyon tona ulaştı. Bu rakam, AB ülkelerinin toplam katı atıklarının yaklaşık yarısını oluşturuyor.

CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer’in Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye gönderdiği soru önergesine gelen yanıt ise şaşırtıcı. Önergeye verilen cevapta, 2023 yılında da plastik atık ithalatına müsaade verildiği belirtildi.

Dinçer, Bakan Özhaseki’nin yanıtını değerlendirdiği açıklamasında, “Bakan değişikliği yaparak yarattıkları ‘yeni bir dönem ve yeni bir anlayış’ algısı boşa çıktı. Bakan değişti ama plastik atık ithalatı ısrarında bir değişiklik yok” dedi.

Dinçer, BirGün’e yaptığı değerlendirmede, Bakanlığın yanıtında yer alan “Ülkemiz atık ithalatında dışa bağımlıymış” ifadesine de tepki gösterdi. Dinçer, “Bu katma değeri olan bir ürün değil ki dışa bağımlı olasınız. Ülkemizde fazlasıyla atık, hali hazırda çıkıyor. Sorun, bunların kaynağında ayrıştırılıp atıkların iç piyasada düzgün yöntemlerle toplanıp geri dönüştürülememesindedir” diye konuştu.

Dinçer, Türkiye’nin atık ithalatının derhal yasaklanması gerektiğini belirterek, “Türkiye sıfır atık politikalarını kararlı bir şekilde uygulamaya başlamalıdır” dedi.

İthal edilen atıkların geri dönüşüm oranlarına ve bu dönüşümden ne kadar kazanç elde edildiğine dair sorularının yanıtsız bırakıldığını ifade eden Dinçer, “Bu soruların yanıtsız kalması, verilerin ve denetimlerin şeffaf olmadığı anlamına geliyor” dedi.

Dinçer, Bakanlığa şu çağrıda bulundu:

“Soru önergemizi, Bakan’dan hukuki danışmanlık isteğiyle vermedik. Bakan, mütalaa makamı değil, icra makamıdır. Birçok yanıyla eleştireceğimiz bu mevzuat dahi aktif olarak uygulanmıyor. Bakanlığa sesleniyorum: Atık ithalatını derhal yasaklayın, sıfır atık politikalarını kararlı bir şekilde uygulayın.”

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku