Berlin’de 350 Bin Kişilik Büyük Miting: “Biz Yangına Karşı Güvenlik Duvarıyız!”

Almanya’nın başkenti Berlin’de aşırı sağcılığa karşı Federal Meclis binası önünde düzenlenen gösteriye en az 150 bin kişi katıldı. Göstericiler demokrasi ve hoşgörü için, aşırı sağa, nefrete ve Almanya için Alternatif (AfD) partisine karşı seslerini yükselttiler.

Almanya’da son dönemde aşırı sağcılığın yükselişi ve AfD’nin mecliste grubu bulunması, toplumun büyük bir kesimini endişelendiriyor. Bu nedenle aşırı sağcılığa karşı çeşitli kentlerde düzenlenen gösterilere 300 binden fazla kişi katıldı.

Polisin verdiği bilgilere göre Berlin’de El Ele İttifakının Federal Meclis binası önünde düzenlenen gösteriye yağmurlu havaya rağmen katılım 150 bin kişiyi geçti. Organizatörler ise 300 bin kişinin katıldığını duyurdu. Gösteride insan zinciri oluşturulması planlanıyordu ancak katılımın yüksek olması nedeniyle zincir yerine binlerce gösterici bir yanındakinin elini tutarak göğe kaldırdı.

Göstericiler arasında siyasetçiler, sanatçılar, sendikacılar, sivil toplum örgütleri, kiliseler, spor kulüpleri ve öğrenciler vardı. Göstericiler “Aşırı sağa karşı el ele”, “Nefret yok, sevgi var”, “AfD’ye hayır” gibi sloganlar attılar. Bazı göstericiler de Almanya bayrağı ve Avrupa Birliği bayrağı taşıdılar.

Gösterinin organizatörlerinden biri olan Uwe Hiksch, “Bugün burada demokrasi için bir işaret verdik. Aşırı sağcılık, ırkçılık ve nefret bizim toplumumuzda yer bulamaz” dedi. Hiksch, AfD’nin aşırı sağcı gruplarla işbirliği yaptığını ve göçmen kökenlilerin ülkelerine geri gönderilmesini savunduğunu belirtti.

Almanya’nın diğer kentlerinde de aşırı sağcılığa karşı gösteriler düzenlendi. Baden Württemberg eyaletindeki Freiburg kentinde düzenlenen gösteriye 30 bin kişi katıldı. Dresden’de 30 bin, Nürnberg’de 25 bin, Augsburg’da 25 bin, Saarbrücken’de 15 bin, Würzburg’da 10 bin ve Krefeld’de ise 10 bin kişi aşırı sağcılığa karşı bir araya geldi. Almanya’nın birçok başka kentinde de 10 binden az kişinin katılımıyla gösteriler düzenlendi. Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover’de 7 bin kişinin, Mainz’da ise 5 bin kişinin aşırı sağcılığa karşı düzenlenen gösteriye katılım gösterdiği belirtiliyor.

Almanya’da aşırı sağcılığa karşı sokak gösterilerine araştırmacı gazetecilik ağı Correctiv’in ortaya çıkardığı bir toplantı neden oldu. Mecliste grubu bulunan partilerden AfD’nin aşırı sağcı gruplarla Kasım 2023’te Potsdam’da bir toplantı düzenlediği, toplantıda Almanya’daki tüm göçmen kökenlilerin ülkelerine geri gönderilmesinin de konuşulduğu ortaya çıktı.

Almanya’nın Bremen, Magdeburg, Bonn gibi birçok kentinde bugün de aşırı sağcılığa karşı gösterilerin düzenlenmesi bekleniyor.

  • NHY/ DW Türkçe