Anadolu Rock Efsane İsmi Erkin Koray Vefat Etti

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. Kanada’da yaşayan sanatçı, akciğeriyle ilgili rahatsızlıklar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Kızı Damla Koray, babasının ölüm haberini sosyal medyadan duyurdu.

Erkin Koray, 24 Haziran 1941’de İstanbul’da doğdu. Küçük yaşlarda piyano ve gitar çalmaya başladı. Lise yıllarında kurduğu amatör gruplarla müzik hayatına adım attı. 1962’de ilk kaydını yaptı ve Türkiye’nin ilk rock sanatçısı olarak tanındı. Anadolu rock, psychedelic rock ve hard rock türlerinde birçok özgün eser üretti. Türk halk müziği ve Türk sanat müziği eserlerini de rock tarzında yorumladı. Cemalim, Fesuphanallah, Çöpçüler, Estarabim, Şaşkın gibi unutulmaz şarkılara imza attı. Elektro bağlama geliştirerek Anadolu’nun kültürel mirasını koruma çabası gösterdi.

Erkin Koray, Türk rock müziğinin gelişimine büyük katkı sağladı. Müzik piyasasının değişen dinamikleriyle de mücadele etti. Telif hakları ve ekonomik zorluklar gibi sorunlarla karşılaştı. Bazı dönemlerde müzik çalışmalarına ara verdi. 1996’da Kanada’ya yerleşti ve burada yaşamını sürdürdü.

Erkin Koray’ın ölümü, sevenlerini üzdü. Sosyal medyada birçok kişi sanatçının şarkılarını paylaşarak başsağlığı diledi. Siyasiler, ünlüler ve vatandaşlar da Erkin Koray’ın anısına mesajlar paylaştı. Erkin Koray’ın cenazesinin ne zaman ve nerede defnedileceği henüz açıklanmadı.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku