Alman Sol Parti’nin Türkiye’deki muhaliflere vize kolaylığı talebi

Türkiye’de Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından, Almanya’da muhalefetteki Sol Parti Eş Başkanı Martin Schirdewan, Türkiye’den Almanya’ya gelmek isteyen siyasi sığınmacılara vize kolaylığı sağlanmasını istedi.

Schirdewan, Türkiye’nin “toplumsal, ekonomik ve siyasi krizin daha derinleşmesi ile karşı karşıya” olduğunu ve Erdoğan’ın “demokrasiyi ortadan kaldırması ve kendi lehine olan bir sistem oluşturması” sayesinde seçimi kazandığını söyledi.

Sol Parti’nin vize kolaylığı talebi

Sol Parti Eş Başkanı Martin Schirdewan, 30 Mayıs 2023 tarihinde Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dördüncü kez seçilmesinin ardından Türkiye’den Almanya’ya gelmek isteyen siyasi sığınmacılara vize kolaylığı sağlanmasını talep etti. Schirdewan, “Erdoğan’ın yeniden seçilmesi ve iktidar aygıtlarını genişletmesiyle insanlar siyasi nedenlerle kaçmak zorunda kalacak” dedi. Schirdewan, Türkiye’nin “toplumsal, ekonomik ve siyasi krizin daha derinleşmesi ile karşı karşıya” olduğunu da sözlerine ekledi.

Schirdewan, Erdoğan’ın “demokrasiyi ortadan kaldırması ve kendi lehine olan bir sistem oluşturması” sayesinde seçimi kazandığını savundu. Schirdewan, “Medya tamamen hükümetin kontrolünde görünüyor” şeklinde konuştu.

Schirdewan, Türkiye’de Şubat ayında meydana gelen depremler sonrasında Almanya’daki yakınlarının yanına gelmek isteyen depremzedelere verilen vizelerin “bürokratik bir facia”ya dönüştüğünü ifade etti. Schirdewan, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan koalisyon hükümetinin şimdi daha iyisini ortaya koyabileceğini belirtti. Schirdewan, muhalifler, üniversite öğrencileri, gazeteciler ve diğer herkesin “hızlı ve bürokratik olmayan kabule ve vize sisteminin basitleştirilmesine” ihtiyacı olduğunu söyledi. Sol Partili politikacı, bunun dayanışmanın bir işareti olacağını da sözlerine ekledi.

Schirdewan, Almanya’da yaşayan muhaliflerin takip edilmesine de Alman hükümetinin daha aktif olarak tepki göstermesi gerektiğini belirtti. Sol Partili siyasetçi, Türkiye ile yapılan mülteci mutabakatının Avrupa Birliği’ni “şantaj yapılabilir” hale getirdiğini de savundu.

Sol Parti’nin vize kolaylığı talebi, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerde yeni bir gerilim noktası olabilir. Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, Schirdewan’ın açıklamalarını “kabul edilemez” olarak nitelendirdi. Aksoy, “Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Seçim sonuçlarına saygı duymayanlar Türk halkının iradesini tanımamaktadır. Bu tür açıklamalar Türk-Alman ilişkilerine zarar vermektedir” dedi.