AKP yandaşlarına sarı basın kartı dağıtıyor


AKP iktidarı hukuksuzlukta ve yandaşlarını korumada sınır tanımıyor. Türkiye’de medyada yıllardır görev yapan yüzlerce gazetecinin sarı basın kartı alma başvurularını reddeden AKP iktidarı Türkiye ve yurt dışında herhangi bir medya kuruluşunda çalışmayan, sigorta pirimi ödemeyen ve basın kartı alabilecek hiç bir koşulu yerine getirmeyen yandaşlarına sarı basın kartı dağıtıyor.

Geçtiğimiz yılın Nisan ayında İsveç’ten bir grup gazeteci Türk devletinin davetlisi olarak Türkiye’ye gitmiş, dönemin Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve diğer yetkililerle görüşmüştü.

Türkiye’nin İsveç Büyükelçiliği’nin İhlas Haber Ajansı’nın İsveç Temsilciliğini yapan ve daha sonra İHA ile ilişkisi kesilen Metin Altınışık ve Cumhuriyet Gazetesi İsveç Muhabiri Osman İkiz’le birlikte 14 gazetecinin katıldığı bir gezi örgütlemiş, geziye katılan heyet adına Osman İkiz Egemen Bağış’a hediyeler vermişti.

Ziyaret bir medya ordusu tarafından izlenmiş “Egemen Bağış İsveç Yabancı Gazeteciler heyetini kabul ettiği” başlığıyla neredeyse tüm görsel ve yazılı medyada yer bulmuştu. Aynı haber Hükümet ve AKP’nin resmi sitelerinde de yer almıştı.

Ancak, ziyaret İsveç’te gazetecilik etiği tartışmasını başlatmış, 26’sı tutuklu 46 özgür basın çalışanının KCK Davası’ndan yargılandığı günlerde yapılan ziyaret ve tutuklu gazetecileri “terörist”, “katil” ve “tecavüzcü” olmakla suçlayan Bağış’a hediye verilmesi tepkilere yol açmıştı. Avrupa Gazeteciler Federasyonu ve İsveç Gazeteciler Federasyonu ziyarete katılan gazetecileri eleştirmiş ve ziyaretin basın etiği ile uyuşmadığını ifade etmişlerdi.

İsveç Devlet Televizyonu geziye katıldığı belirlenen bir gazetecinin görevine son verdiğini kamuoyuna duyururken Türkiye Büyükelçiliği geziyi örgütlediğini inkar etmiş ancak geziyi birlikte örgütlediği gazetecilere sarı basın kartı vermek için girişimde bulunmuştu.

ANF Türk Büyükelçiliği’nin lobicilik yapan gazetecilere sarı basın kartı vermek için girişimde bulunduğunu kamuoyuna duyurmuş ve Büyükelçilik yetkililerine hangi yasalara dayanarak söz konusu kişilere basın kartı vereceklerini kamuoyuna açıklamasını istemişti.

ANF’ye ulaşan belgeler geçtiğimiz yıl yapılan gezinin pratik örgütlenmesini gazetecilerle birlikte yapan Türkiye Büyükelçiliği Basın Müşaviri Arif Gülen ‘in aracılık yapmasıyla lobici gazetecilere sarı basın kartı verildiğini gösteriyor.

Kaynak: ANF