ABD’de toplu silahlı şiddet olayları 2023’te artarak 657’ye yükseldi

ABD Silahlı Şiddet Arşivi’nin verilerine göre, 2023 yılında ülkede gerçekleşen toplu silahlı saldırı sayısı bir önceki yıla göre artarak, 657’ye çıktı. Bu rakam, 2022’de rapor edilen saldırı sayısını (646) geride bıraktı.

2023 yılında gerçekleşen en ölümcül toplu silahlı saldırı, Ekim ayında Maine eyaletinin Lewiston kentinde yaşandı. Bu saldırıda 18 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi yaralandı.

GVA kayıtlarında 2023’teki tüm silahlı saldırılarda, toplam 42 bin 988 kişinin hayatını kaybettiği, 36 bin 366 kişinin de yaralandığı bilgisi yer aldı.

Ülkedeki silahlı şiddet olaylarını 7 binden fazla kaynaktan günlük olarak derleyen GVA’ya göre, 2023’te gerçekleşen her türlü silahlı saldırı olaylarında ölen ve yaralanan toplam polis sayısı da bir önceki yıla göre 20 artış göstererek 368’e yükseldi.

Silah Şiddeti Arşivi, “toplu silahlı saldırı” tanımlamasında Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) kriterlerini baz alıyor. Buna göre tek bir olayda saldırgan haricinde en az 4 kişinin yaşamını yitirdiği veya yaralandığı silahlı saldırılar “toplu silahlı saldırı” olarak değerlendiriliyor. Bu tanımlamaya kar amaçlı suç faaliyetleri, bireysel husumet veya çete olayları, aile cinayetleri ve benzeri şiddet içerikli olaylar dahil edilmiyor.

ABD’de toplu silahlı şiddet olayları, son yıllarda giderek artıyor. Bu durum, ülkedeki silah kontrolü tartışmalarını da alevlendiriyor. Silah kontrol karşıtları, silahların suçluların eline geçmesini önlemek için daha sıkı önlemler alınması gerektiğini savunurken, silah kontrol yanlıları ise silah sahipliğinin kısıtlanması gerektiğini savunuyor.

ABD’de silah kontrolü konusunda somut bir adım atılabilmesi için Kongre’de iki partinin de desteğinin alınması gerekiyor. Ancak bu konudaki görüş ayrılıkları nedeniyle, Kongre’de silah kontrolü konusunda bir yasa çıkarılması şu an için zor görünüyor.