Filistin, Mısır ve Ürdün hastane saldırısı sonrası Biden ile görüşmeyi iptal etti

Gazze’de yaşanan insanlık dramı, bölgedeki siyasi dengeleri de altüst etti. İsrail güçlerinin dün akşam Gazze’de bir hastaneyi bombalaması, en az 500 kişinin ölümüne neden oldu. Bu saldırı, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ziyaretinden bir gün önce gerçekleşti.

Biden, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların durdurulması için bölgeye gelmişti. Ancak Filistin, Mısır ve Ürdün liderleri, İsrail’in saldırısını protesto etmek için Biden ile görüşmeyi reddetti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün ziyaretini yarıda keserek Amman’dan ayrıldı. Abbas, Biden ve diğer liderlerle bugün yapılması planlanan toplantıya da katılmayacağını duyurdu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ve Ürdün Kralı Abdullah da aynı şekilde Biden ile görüşmeyi iptal etti. İki lider, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısını kınayarak Filistin halkının yanında olduklarını belirtti.

Biden ise Tel Aviv’e doğru yola çıktı. Biden’ın İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşmesi bekleniyor. Ancak bu görüşmenin sonucunun ne olacağı belirsiz.

Bu arada Gazze’de durum giderek kötüleşiyor. Gazze Sağlık Bakanlığı, hastane saldırısının ardından yaralananların sayısının binleri bulduğunu açıkladı. Bakanlık, hastanelerin yetersiz kaldığını ve acil yardım çağrısında bulundu.