3 binden fazla mülteci geçen yıl Avrupa yolunda denizde öldü

Akdeniz ve Atlantik üzerinden Avrupa’ya gitmek isteyen 3 binden fazla mülteci geçen yıl ya öldü ya da kayboldu.

Akdeniz ve Atlantik üzerinden Avrupa’ya gitmek isteyen 3 binden fazla mülteci geçen yıl ya öldü ya da kayboldu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) bugün açıkladığı rapora göre, toplam 1.924 kişi Akdeniz’de kaybolur ya da ölürken, Atlantik’te ölenlerin ya da kaybolanların sayısı da 1.153’e ulaştı. 2020’de bu iki rota da ölenlerin sayısı 1.554 idi. Bu yılın başından bu yana aynı rotalarda ölenlerin sayısı ise ürkütücü bir artışla 478’i buldu.

Deniz üzerinden Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilerin çoğunlukla yetersiz, güvensiz şişme botları kullanmak zorunda kaldıkları bunların çoğunun denizde sönerek içindekilerin ölümüne neden olduğu belirtildi.

Deniz yolculuğuna başlamak için kullanılan kara rotaları ise daha tehlikeli ve ölenlerin sayısı daha fazla. Mültecilerin karadaki rotalarda rastgele öldürüldüğü, nedensiz gözaltına alındığı, cinsel ve etnik temelli şiddet gördükleri, zorla çalıştırıldıkları, köle alındıkları, zorla evlendirildikleri ve diğer ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldıkları belirtiliyor.

UNHCR mültecilerin kullandığı kara ve deniz rotaları üstünde bulunan toplam 25 ülkeye çağrıda bulunarak mültecilerin korunması için önlemler alınmasını istedi.