Türkiye, Rusya ve ABD arasında gerili ipin üzerindeki cambaza benziyor

Dr. Dimitar Bechev, Türkiye’yi, Rusya ve ABD arasında gerili bir ipin üzerinde yürüyen bir cambaza benzetti.

Atlantik Konseyi (AC) Avrupa üyesi ve Oxford Üniversitesi’nden misafir araştırmacı Dimitar Bechev, Moskova merkezli Carnegie Moskova think tank kuruluşu sitesinde  yayınlanan makalesinde büyük güçler arasında denge politikası yürüten Türkiye’nin, bugün büyük bir seçimle karşı karşıya olduğunu ifade ettiği haberinde, “Türkiye, Rusya ve ABD arasında gerili bir ipin üzerinde yürüyen bir cambaza benziyor. Türkiye iki sandalyede birden oturuyor; Rusya ile jeopolitik iş birliği yürütüyor ve çıkarları örtüştüğünde ise yeniden ABD’ye dönüyor” dedi.

Erdoğan’ın bu ilişki düzeyine büyük ölçüde, Trump’ın iktidar döneminde ulaştığının altını çizen Bechev, “O vakit Türkiye henüz, Rus S-400 füzelerini satın alması nedeniyle büyük yaptırımlara maruz kalmamış ve F-35 programında da çıkarılmamıştı (…) Ancak sonrasında durum değişti. Bugün, Biden yönetimindeki ABD, Türkiye’ye, kendi ektiğini biçtiriyor ve son derece pragmatik bir yaklaşım sergiliyor” diye yazdı.

“İki NATO müttefiki, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkinin zaman içinde alım satımsal bir çıkar ortaklığına” dönüştüğü gözlemleniyor (…) Görünüşe göre, Putin dahil pek çok dünya liderini arayan, ancak Erdoğan ile henüz irtibat kurmamış olan Biden yönetimi artık sadece ihtiyaç hissetmesi halinde Türkiye’ye ulaşacak” diyen Bechev, “Türkiye-ABD ilişkilerinin yeniden eski seyrine dönmesinin bugün pek mümkün değil. Erdoğan’ın Rusya’ya yakın durmaktan başka seçeneği yok. Kremlin bu nedenle Türkiye’nin Batı’ya yönelik uvertürlerine veya eski Sovyet ülkelerinde yürüttüğü siyasete aşırı tepki vermiyor. [Bu arada] Ankara, iki ülke arasında son on yılda oluşturulan “işbirliğine dayalı rekabet” içinde zayıf olan taraf olmaya devam ediyor” şeklinde kaydetti.

Türkiye’nin bugün Ruslarla Batı adına temas yürüttüğünü öne süren  Bechev şöyle devam etti:

“Rusya, özellikle Suriye’de  avantajlı konumda.Erdoğan’ın, Moskova’yı düşmanlaştırmak pahasına, Dağlık Karabağ’da oynadığı türden bir kumarı Suriye’de oynaması pek olası değil. Erdoğan, Zelensky zirvesini de bu şekilde okumak gerek”.