Kolombiya Cumhurbaşkanı da İsrail’i soykırımla suçladı

Missak ve Mélinée Manouchian

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Brezilyalı mevkidaşı Luiz Inacio Lula da Silva ile “dayanışma içinde “olduğunu gösterdi ve İsrail’i Gazze Şeridindeki Filistinlilere karşı “soykırım” yapmakla suçladı.

Gustavo Petro, X üzerinden bir açıklama yaparak, “Gazze’de soykırım var. Binlerce çocuk, kadın ve yaşlı insan korkakça öldürülüyor. Lula’nın tek yaptığı gerçeği söylemekti. Ya gerçek savunulur ya da barbarlık bizi yok eder” dedi.

Brezilya Cumhurbaşkanı Luka, pazar günü, İsrail’i Gazze Şeridindeki Filistinlilere karşı “soykırım” yapmakla suçlayarak ve İsrail’in saldırısı ile Nazilerin Yahudileri yok etmesi arasında bir karşılaştırma yaparak, İsrail’de fırtınaya neden oldu.

Bu açıklamaların ardından İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Lula’nın “özür dileyip sözlerini geri çekene kadar” İsrail’de istenmeyen kişi ilan edildiğini duyurdu.

Brezilya ve Kolombiya, Güney Afrika’nın 1948 Soykırım Sözleşmesini ihlal ettiği iddiasıyla Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail aleyhine açtığı tarihî davayı destekliyor. (Ajans Bizim)