Karikatürist Latif Demirci vefat etti

"Muhlis Bey" ve "Arap Kadri" öksüz kaldı. 


 

Karikatürist Latif Demirci hayata gözlerini yumdu.

Hürriyet Kitap Sanat’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Demirci’nin vefatı, “Gazetemizin usta çizeri sevgili Latif Demirci’yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hayata, gündeme zekice bir mizahla baktığı tüm çizgileri bizimle…” ifadeleriyle duyuruldu.

61 yaşındaki Latif Demirci, bir süre önce kalp ameliyatı geçirmişti.

Latif Demirci kimdir?

İstanbul’da, 31 Ocak 1961 tarihinde dünyaya gelen Demirci, ortaöğrenimini 1979 tamamladı ve aynı yıl girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü’ndeki eğitimini yarıda bıraktı.

Demirci, 14 yaşında iken 1975 yılında ilk karikatürü Gırgır Dergisi’nde yayınlandı. Arkadaşlarıyla bir süre “Mikrop” adıyla bir mizah dergisi çıkardı, ancak derginin kapanmasıyla yeniden Gırgır’da çizmeye başladı.  Bu dönemde Fırt Dergisi’nin yanı sıra Yeni Gündem dergisi ile Söz gazetesinde de çizdi.

Latif Demirci, 1989 yılında Gırgır’dan ayrıldı. 1989-1998 yılları arasında Hasan Kaçan, Ergün Gündüz ve Atilla Atalay ile önce “Hıbır” ardından da “HBR Maymun” adlı mizah dergilerini çıkardılar.

“Muhlis Bey”, “Arap Kadri”, “Mithat-Mirsat” ve “Press Bey” tiplemeleriyle mizah tutkunlarının beğenisini kazanan Latif Demirci, değişik gazete ve dergilerde çizerlik yaptı. .

Türkiye’nin yanı sıra Hollanda, Fransa, Finlandiya‘da karikatür sergileri açan Latif Demirci, yrıca kitap kapakları, poster ve çizgi film çalışmaları oldu. Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi günlük gazete ve haftalık siyasi dergilerde de çalıştı.

Hürriyet gazetesinin birinci sayfasında güncel-politik karikatürler çizen Latif Demirci, 2012 yılında gazeteden ayrıldı.  Demirci’nin karikatürleri “Mizah haber”de çizmeye devam ediyordu.

Latif Demirci bir dönem yazar Latife Tekin ile kaldı ve bu evlilikten kızları Yasemin dünyaya geldi. Latif Demirci, 2009 yılından itibaren şarkıcı Nilüfer ile yaklaşık 5 yıl süren bir ilişki yaşamıştı.