CHP Adalet Kurultayı düzenleyecek

CHP, Adalet Yürüyüşü’nün ardından bu kez de Adalet Kurultayı düzenliyor. CHP tarafından “partiler üstü” olarak tanımlanan kurultay, ağustos ayı sonunda Çanakkale’de yapılacak.

Ana muhalefet partisi CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9 Temmuz’da Maltepe’de düzenlenen Adalet Mitingi ile sonlanan 24 günlük Adalet Yürüyüşü’nden sonra şimdi de Adalet Kurultayı düzenliyor.

Partinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, söz konusu kurultayın 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de gerçekleştirileceğini duyurdu.

Adalet Yürüyüşü’nün ardından “toplumun her kesiminden” çağrılar geldiğini belirten Tezcan, “Bütün toplum kesimlerinin adaleti tartışacağı ve adaletle ilgili yol haritasını çıkaracağı bir kurultay talebi geldi… Böyle bir talebe kulaklarımızı tıkayabilmemiz mümkün değildi” dedi.

Neden Çanakkale?

Beş gün sürmesi planlanan kurultayda “Türkiye’de yaşanan adaletsizlikler, adaletin katledilmesinde gelinen nokta ve çıkış yollarının” konuşulacağını ifade eden Tezcan, kurultay düzenleme kararlarının nedenini şöyle açıkladı:

“Tarihimizde atalarımız bütün büyük devlet meselelerin ve toplumsal sorunları kurultaylarla çözmüşler. Halk olarak bir araya gelmişler ve kurultaylar aslında bugün anlaşıldığı gibi partilerin organik toplantıları değil; büyük toplumsal meselelerin çözüm yerleri olmuşlar.”

CHP Sözcüsü, kurultay için neden Çanakkale’nin ve 26-30 Ağustos tarihlerinin seçildiğini ise, “Çanakkale, ilk defa hiçbir etnik ayrım gözetmeden ulusal Kurtuluş Savaşı’ndan önce bu milletin Türk, Kürt, Laz, Çerkez ayrımı gözetmeden bir arada işgale karşı koyun koyuna savaştığı yer. Herkesin kanının topraklarıyla yoğrulmuş ve ulus bilincinin ilk tohumlarının atıldığı bir direniş destanı. Bu nedenle bunu Çanakkale’de yapmanın anlamlı olacağı görüşü ortaya çıktı. 26-30 Ağustos tarihleri arasının bir başka özel önemi var; Büyük Taarruz’dan büyük zafere giden yolun tarihidir. Bu nedenle o aradaki 5 günlük dönem, milletimizin bir yeni büyük taarruzunun ve yeni büyük zaferinin işareti olacak önemli görüşmelerin yapılacağı bir yer olacaktır” sözleriyle ifade etti.

“Partiler üstü bir kurultay”

Herkesin kendi adaletsizliğiyle ilgili meseleyi bu platformda konuşabileceğini söyleyen Tezcan, “Bu kurultay, bir partinin kurultayı değil. Bu kurultay, partiler üstü bir kurultay; adalet isteyenlerin kurultayı. ‘Adalet dosyasına benim de koyacağım bir arzuhalim var’ diyenlerin geleceği bir kurultay” ifadesini kullandı.

Adalet Yürüyüşü’nü de “partiler üstü” yaptıklarını ve bu sayede büyük destek gördüklerini belirten CHP Sözcüsü, “Şimdi yine bu kurultayımızı da parti bayrağı, parti amblemi ve parti logosuyla yapmıyoruz. Bu, milletin büyük davalarının çözüleceği kurultaylara benzer bir örnek kurultay olacak” dedi.