ATO Sekreteri: 28 Nisan yas günü ilan edilsin

Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü’ne ilişkin açıklama yapan Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Metehan Akbulut, yılın ilk 3 ayda 347 işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğini belirterek, bu günün Anma ve Yas Günü olarak ilan edilmesini istedi.

Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) tarafından, 2003 yılından bu yana, meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü olarak kutlanan 28 Nisan’a ilişkin şube binasında açıklama yapan Türk Tabipler Birliği (TTB) İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kol Başkanı ve Antalya Tabip Odası (ATO) Genel Sekreteri Dr. Metehan Akbulut, bu günün yas günü olarak ilan edilmesini istedi. 2022 yılının teması “Olumlu bir güvenlik ve sağlık kültürü yaratmada katılım ve sosyal diyalogun önemi” olarak belirlendiğini hatırlatan Akbulut, yılın ilk 3 ayında 347 işçinin yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

İLK 3 AYDA 347 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ
Her yıl dünyada işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yetersizliği veya yokluğu nedeniyle 300 milyona yakın iş kazası yaşanıp, 200 milyon civarında meslek hastalığı vakası görüldüğünü aktaran Akbulut, bu kazalar sonucu 2 milyondan fazla işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini, ülkemizde de sadece 2022 yılının ilk üç ayında 347 işçi yaşamını kaybettiği bilgisini paylaştı. AKP tarafından 2012 yılında 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın büyük iddialarla çıkarıldığını anımsatan Akbulut, “Başta Türk Tabipleri Birliği (TTB) olmak üzere emek ve meslek örgütleri gibi konunun bileşenlerinin uyarıları ve katkıları dikkate alınmadan çıkarılan yasanın onuncu yılında meslek hastalıkları ve iş cinayetleri artarak devam ediyor.6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının işçileri temsil eden birlikler, sendikalar, meslek oda ve birlikleri ve üniversiteler ile birlikte, yeniden düzenlenmesi gerekir” dedi.

Akbulut, 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma ve Yas Günü olarak ilan edilmesi gerektiğini söyledi. (MA)