Açlık grevinin 111. gününde 111 aydından çağrı

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerini geri alabilmek için başlattıkları açlık grevinin 111. gününde 111 aydın yetkililere çağrı yaptı. İçişleri Bakanı Soylu ise aydınları “terör örgütü üyesine hamilikle” suçladı.

111 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için sanatçı, hukukçu ve akademisyen 111 aydın yetkililere çağrı yaptı.  “Nuriye ve Semih ölmesin. Çalışma hakları geri verilsin” başlıklı çağrı metninde “Okullarına dönebilmeleri ve hayatlarına devam edebilmeleri için devletin gereken adımları atmasını istiyoruz. Adalet ve demokrasi bunu gerektirir” ifadelerine yer verdi.

View image on Twitter

Çağrı metnine yazar Elif Şafak, Murathan Mungan, Özgür Mumcu, Zülfü Livaneli, sanatçılar Rutkay Aziz, Zuhal Olcay, yönetmen Ferzan Özpetek, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş gibi 111 isim imza attı. Çağrı metnine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan tepki geldi. Soylu Twitter hesabından yaptığı açıklamada çağrı metnine imza atanları “DHKP-C üyesi iki terör örgütü üyesine hamilik” ile suçladı. Soylu’nun açıklamasının devamı şöyle:

Strasbourg’dan Gülmen ve Özakça için çağrı

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland da eğitimciler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın serbest bırakılmasını talep etti. Jagland Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyeleri ile buluşmasında yaptığı açıklamada Nuriye Gülmen ve Semih Özakça konusunda “Başbakan Yıldırım’ı arayarak Gülmen ve Özakça’nın serbest bırakılmalarını isteyeceğim” diye konuştu.

OHAL kapsamında çıkarılan bir KHK ile görevden alınan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça işlerini geri alabilmek için 9 Mart’ta açlık grevine başlamış ve grevin 76’ncı gününde tutuklanmışlardı. “Örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yapmakla suçlanan iki eğitimci tutuklanmalarına rağmen açlık grevine devam ediyorlar. Vücutlarına sadece su, şeker, tuz ve Vitamin B alıyorlar. Her iki eğitimcinin sağlık durumu da kritik bir aşamada.

Video izle01:34

Gülmen ile Özakça ‘ölümcül süreçte’

Nuriye Gülmen, Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, Semih Özakça da Mardin’de sınıf öğretmenliği yapıyordu. İki eğitimci 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası KHK ile işine son verilen ya da görevi askıya alınan 100 binden falza kamu görevlisinden sadece ikisi.