Zaman Durmaz…

Günümüzde özelikle popüler kültürün yaygınlık kazandığı bu ortamda, bu kültüre direnen ve ona alternatif oluşturmaya çalışan genç sanatçılar İnternet üzerinden kendilere yol açmaya çalışıyor. Çalışmalarını sosyal medyada görüp dinlediğimiz Yeşim Ayan’ı yakından tanımaya, çalışmaları ve gelecekten beklentilerini öğrenmek için sıcak bir ortamda güzel bir söyleşi yaptık…  

Siz avukatsınız peki müzik yolculuğunuz nasıl başladı? 

Benim ailemde müzisyen olmamasına rağmen, ruhumda hep müzik vardı… İlkokul yıllarımdan itibaren müzik adına koro vs. yer almaya çalıştım. Lise yıllarımda şiir yazardım. Hukuk kitaplarımın kapaklarına ders çalışırken yazardım demek böyle dinleniyormuşum arada. Bir şiir defterim vardı ne gelirse yazardım şiir şarkı sözü dörtlükler. Ben konservatuvara gitmek istedim, ancak ailem sıcak bakmayınca İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girip oradan mezun oldum; fakat dedim ya, içimde hep müzik vardı… Avukat olup stajımı bitirince ilk maaşımla kendime Yamaha marka bir flüt aldım ve Pera Güzel Sanatların sınavına girip flüt bölümüne kaydoldum üç yıl flüt-nota-solfej dersi aldım ancak bestecilik üzerine çalışmalarım; evliliğim bittikten sonra başladı. Bir duygu yoğunluğu içine girdim. Bir baktım, dilimden şarkılar geliyor, resmen akıyordu! Bunları kaydetmeye başladım ve bir baktım ki 5 yılda epey yazmışım…

Peki bu şarkılar nasıl harekete geçti?

Bu şarkıları gitar çalan bir arkadaşımla düzenledik, akkorlarını çıkartıp kaydettik. Sonra sevdiğim sanatçılara başladım göndermeye kayıtları. Bir gün aylar sonra Kubat geri dönüş yaptı, kendisi benim yeteneğimi yakaladı ve ilgilendi yazarken başlarda nelere dikkat etmem gerektiğine dair fikirlerini de paylaştı. Çok faydasını gördüm, müziği ve piyasayı bilen biri olarak kendisinin. Yazdığım şarkıları beğendi ve birkaç sanatçıya da kendi yolladı sağ olsun. Hemen tüm şarkılarımı dinlemiştir. Kendisine de buradan selamlarımı göndermiş olayım. Sonrasında Öykü Gürman ile tanıştık; şarkılarımı ona da mesaj yolu ile göndermiştim. Çok beğendi ve geri döndü bana. Tanıştık, kendisi hem samimi bir insandı şarkılar vesilesiyle sıcak bir dostluk da oluştu aramızda Bestelerimi sevmiş, bazılarını kendi albümü için düşünmüştü ve böylece stüdyo günlerimiz başladı… Stüdyo günleri bana güzel bir okul oldu, pek çok şey öğrendim. Hayat böyle ilerlerken benim şarkılarımı bilen, yorumumu da beğendiğini söyleyen bir bayan müvekkilim sesiniz de çok güzel “Gelin size bir albüm yapalım!” dedi; ancak o zaman yorumcu olma fikrim inanın hiç yoktu, sanatçılara söz ve beste vermeyi amaçlıyordum. Yorum işi başka dedim müvekkilime çok ısrar etti defalarca. Deyip değmeyeceğine emin olamıyordum. “Sesiniz gerçekten çok güzel, beni kırmayın!” deyince ben de “Albüm değil ama tek tek birkaç şarkımı yapalım!” dedim. Ve böylece Garaj Müzik etiketiyle ilk teklim “Zaman Durmaz” çıktı. Hikaye böyle.

Peki başka yeni projeler var mı?

Evet ilk teklim Zaman Durmazdan sonra 3 Ekim’de “Anla” isimli 2. Teklim çıkacak sonra Aralık’ta da “Bir Avuç Gökyüzü” isimli şarkım. Bu şarkılar hem dijital olarak hem de netdmüzik’te klip olarak yayınlanacak .

Düzenlemeleri kim yaptı kimlerle çalıştınız?

Şarkıların düzenlemeleri Hüseyin Çebişci’ye ait. Kayıtlarda Harem Sound Stüdyosunda yapıldı.

Nasıl kesişti H. Çebişci ile yollarınız?

Yollarımız Öykü Gürman’ın stüdyo döneminde kesişti. Kendisi, şarkılarımı kaydetmek için stüdyo Harem Sound’a beni de götürüyordu orada tanıştım Hüseyin Çebişci ile sonra aylar sonra kendi sesime yakıştırdığım şarkılarımı müvekkilin ısrarı ile yapmaya karar verdiğimde; bu kararımı kendisine söyledim, o da o şarkılarımı getirmemi istedi. Birlikte dinlediklerimizden ayrı ayrı 5 tane şarkı seçtik; sonra bir baktık ki ikimiz de aynı şarkıları seçmişiz! Sonrasında düzenleme ve kayıtlara başladık ve beni en çok mutlu eden, aranjörümle yakaladığımız sinerjiydi, kendisi şarkılarımın duygularını anladı, hissetti ve öyle aranje etti. İnşallah kendisi ile besteci-aranjör birlikteliğimiz yeni şarkılarla devam edecek.

Sıradaki şarkılar ne tarz?

Anla 3 Ekim’de yayına girecek olan, duygusal ama ritmik bir aşk şarkısı . Batı sounduna yakın ama otantik enstrümanlarla da bezeli, Akdeniz sıcaklığını da taşıyan değişik bir şarkı oldu . 3.şarkım “Bir Avuç Gökyüzü” ise duygusal ve çok severek dinleneceğine inandığımız Show bir şarkı. Yine bu şarkıların düzenlemesi Hüseyin Çebişci’ye ait.

Şu an yayında olan Zaman Durmaz nasıl doğdu peki? 

Çok kıpırkıpır pozitif bir şarkı ama çok umutsuz bir anımda enerji ve direncimi ayakta tutmak için yazdığım, kendimi sözleri ile telkin ettiğim bir şarkıydı. Dinleyenler de iyi hissetsin umutlarını hep canlı tutsunlar dilerim.

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Öykü Gürman ve Hüseyin Cebişçi sayesinde kesişti, Garaj Stüdyo’ya gönderdiğimiz şarkılar 1.5 -2 aylık periyotlarda yayınlanmaya başladı

Şarkınızla ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Çok iyi geri dönüşler alıyorum. Dinleyen herkes diyor ki, “Ertesi gün kalktığımızda şarkı dilimize dolanmış oluyor.” Bu çok güzel bir duygu. “Zaman Durmaz” umutsuz bir anımda yazdığım bir şarkıydı; o umutsuz anımda kendime telkinimdi… Bu şarkıyla başlama sebebim de insanların umutsuzluğuna biraz umut olmasını istememden dolayı gelişti. Şarkının enerjisi insanlara da geçti ve klipte de doğal olmaya çalıştım, neysem oydum.

Yeşim Ayan’ı biraz tanıtır mısınız bize? 

Ben sade biriyim, doğal ve çok köşeli biriyim. Hayatımda çok gri olmaz benim. İnatçı ve azimli bir kişiyim biraz. Iki çocuk annesiyim ve çocukluk hayalimin peşinden gidiyorum ve tüm bu yoğunlukların içinde müzik benim için bir tutku. Ben gündüz avukatım, üzerimde cübbe duruşmalar dilekçeler hukuk, akşam stüdyo geceleri de ilham geldiğinde sürekli şarkılar yazıyorum. Ayrıca gitar öğreniyorum 1 yıldır çok değerli müzisyen Deniz Bayrak’tan gitar dersleri alıyorum ve çok iyi gitar çalmak istiyorum. Ayrıca yaptığım yeni şarkılarda bir arayış içindeyim ve daha değişik sesler, tınılar denemeyi istiyorum. Hep sonraki öncekinden iyi olsun ve şarkılarım hep özgün olsun ve yüreklere değsin derdindeyim

Son olarak sizi dinleyenlere neler söylemek istersiniz ve siz gelecekte müziğinizi ve kendinizi nerede görüyorsunuz?

Ben bu işe başladığımda yorumcu olarak başlamaktan ziyade, şarkı yazarı olarak çok sevilen şarkılara imza atmayı amaçladım. Hala da önceliğim Çok sevilen kalıcı şarkılar yazmak ve onları ama kendim ama başka yorumcular sayesinde, kulaklarla buluşturmak. Şarkılarım benim yüreğimin sözleri. Şarkılarımdan kendi sesime uyanları kendim yorumlamak istiyorum. Ama şarkılarımı yorumlamak isteyen sanatçılarımıza da şarkı vermek de çok istiyorum. Ben İyi bir yorumcu olmak için de hissin karşıya geçmesi gerektiğine inanıyorum ve bu yolda çalışıyorum kendimi hep geliştirmek adına. Dilerim ölene dek şarkılarımı da söylemeye ve başka yorumculara da söyletmeye devam ederim.

Bu güzel söyleşi için çok teşekkürler

Ben teşekkür ederim…

 

 

Funda YILDIRAN
Latest posts by Funda YILDIRAN (see all)
Yazarın sayfamızdaki diğer yazıları