Yasaklar…

Başlığı yazdığım anda aklıma ilk gelen 1980’lerde hepimizin seyrettiği, kasetlerden dinlediği değerli Metin Akpınar ile rahmetli Zeki Alasya’nın bizleri güldürürken düşündüğü YASAKLAR tiyatrosu oldu. Zeki Alasya ‘ya yolun ışık olsun diyorum.

Uygulanan yasakların nedenleri ve uygulamalarıyla derlenmiş sahneleriyle bizleri ne kadar güldürmüşlerdi. Hayatımızda uygulan her yasak, tabii ki herkesi aynı anda mutlu etmeyecektir. Özellikle günümüzde uygulanan sigara yasağında olduğu gibi. Hatırlıyorum da benim küçüklüğümde hastahanelerde, hatta otobüslerde kullanılıyordu.Şimdi düşününce ne kadar ürkütücü geliyor değil mi?

Geçen gün ilginç bir olaya şahit oldum. Büyük bir alışveriş merkezinin roof bölümünde yer alan dört yanı açık ortak alanda yer alan bir restaurantın masasına oturdum.Az sonra karşımdaki beyefendi sigarasını yakmaya çalıştığı sırada yanına bir garson gelerek, bu masada içemeyeceğini, ilerideki (söylediği mesafe beş adım ) beyaz masalarda içebiceğini söyledi, beyefendi de bu uyarıyı dikkate alarak, beyaz masaya oturdu.

Tabii beni aldı bir merak. Oturduğum bordo masa ile beyaz masaların farkını bulmaya çalıştım.İçilebilen ve içilemeyen masaların, renginden başka bir farklılık bulamayınca,uyarıyı yapan garsona seslendim. Yaptığımız ilginç konuşmanın sonunda öğrendiğim gerekçe şuydu. Tüm içilebilen düzene sahip olan bordo masayı farklı konuma getiren tek neden, bir restaurantın önünde olmasıymış. Yoksa o da, dört yanı açık, deniz manzaralı bir masaydı. Sağlık Bakanlığının bu yasağına saygı duyarak, ülkelerde ki farklı hatta bizlere ilginç gelecek yasakları araştırdım sizler için.

Kimisi gerekli ,kimisi şaşırtıcı, kimisi gülümsetecek yasaklara hoşgeldiniz…

Kanada’da 2004 yılından beri yasak olan şey bebek yürüteçleri. Bebeklerin hayatını tehlikeye soktuğu ve zihinsel gelişimlerini engellediği gerekçesiyle böyle bir karar alındığı belirtiliyor. Bu karara uymayıp da bebek yürütücüsü alanların, 100 bin dolara kadar para ve 6 ay hapis cezasına çarptırılması söz konusu.

Bu ülkenin kantinlerde KETÇAP yasak. Evet Fransa 2011 yılında okul kantinlerinde ketçap kullanılmasını yasakladı. Zararlı olduğu için yasaklandığını düşünüyorsunuz ama gerçek bu değil. Fransa mutfak kü
ltürlerinin bozulmaması adına bu yasağı uyguluyor.İlginç değil mi?

Küba’nın ise tasarruf adına uyguladığı bir yasak var.Ampullerin kullanımını, satışını ve ihracatını 2005 yılında yasaklayan ülke, floresan ampullere hızlı bir geçiş yaptı.Bu ülkeyi takip eden ise Arjantin oldu.

İran ise erkeklerin saç kesiminde yasaklamayı 2010 yılında gerçekleştirdi. Erkekler at kuyruğu ve aslan yeleği adı verilen saç stillerini yasaklamış.

PLASTİK TORBA YASAK: Özellikle büyük harflerle yazdım. Nedeni ise sizinde bildiğiniz gibi doğada geri dönüşümü olmayan bu malzemenin kullanım alanlarını düşünürsek, ne kadar büyük bir tehlikeye neden olduğumuz. Bengladeş bu yasağı ilk başlatan ülke.Fransa, Tanzanya ve Meksika, Los Angeles ve Francisco eyaletide uygulamayı hayata geçirdi.

DAYAK… ABD’nin tam 19 eyaletindeki okullarda dayak atılması yasak. İsveç’te anne ve babalar, 1979 yılında alınan karar sonucu çocuklarına bir fiske bile atamaz. Bu yasağın acilen ülkemizde de uygulanmasını ve biran önce ele alınmasını sanırım hepimi istiyoruzdur. Kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmadan DAYAK yasak edilse, sanırım daha yararlı uygulama olur.

SAKIZ… Nasıl yani demeyin. Singapurlula, doktorun yazdığı reçete sayesinde sakız temin edebiliyor. Sanırım birilerini, sakız çiğnenmesi oldukça rahatsız etmiş.

Otomobilinin karşısına at arabası çıkan sürücü, otosunu kenara çekmek zorundadır. (Danimarka)

Ağaca tırmanmak yasaktır. (Kanada-Oshawa)

Kapılar ve pencereler pembe renkte olmak zorundadır. (Kanada-Kanata)

Pazar günü çamaşır asmak yasaktır. (İsviçre)

Pazar günleri pembe pantolon giymek yasaktır. (Avustralya-Victorio)

Araba kullandığınız zaman gömlek giymek zorundasınız. (Tayland)

Kadınların toplu taşım araçlarında çikolata yemesi yasaktır. (İngiltere)

Kapınızı çalıp sizden “klozetinizi isteyen birini” içeri almak zorundasınız. (İskoçya)

İnek sahiplerinin sarhoş olması yasaktır. (İskoçya)

Demiryolunda öpüşmek yasaktır. (Fransa)

Suudi Arabistan’da kadınların araba sürmesi yasak.

Danimarka’da bir restoranda yemek yediğinizde tam olarak doymadıkça hesap ödemek zorunda olmadığınızı biliyor muydunuz?

Tüm dünyada sumo güreşiyle tanınan Japonya’da şişman olmak yasak. Bu ülkede obetize oranı nüfusun %5 ‘i. Yasak işe yaramışa benziyor.

Venedik’de güvercin beslemek yasak. Güvercinlerin tarihi yapılara pislemesinden bıkan yetkililerin bu yasağı çare olarak görmüşler.

SİFON ÇEKME SAATLERİ SINIRLI… İsviçre’de bir apartmanda yaşıyorsanız saat 22.00’den sonra sifon çekmek yasak.

Bu arada yasaklar delinmek için konulmuştır düşüncesiyle değişik yöntem uygulayanlarda yok değil.

Almanya’da bir bar. Müşterilere sigara içmeleri için yaratıcı bir yöntem bulmuş

Birde ülkemizde vatandaşlarımızın yöresel olarak koydukları yasaklar var… Olanağımız ölçüsünde yazımzı içinde bazı fotoğrafları paylaştık. Ben araştırma yaparken inanın çok eğlendim. Sıra sizde…

Son söz yerine: Yasaklar düzeni sağlamak ve hepimizin huzurlu, güven içinde yaşamasını sağlamak için konduğunda anlamlıdır. Kişi hak ve özgürlüklerini kısıtlayan, yaşam alanını daraltan, sevinçlerini azaltan yasaklar huzurdan çok, huzursuzluğun ve giderek mutsuzluğun nedeni olduğunu da bilelim..

Hepimize yasaksız keyifli, huzur dolu günler dilerim.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları