Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Musa Farisoğulları’nın milletvekilliği düşürüldü.

Üç milletvekilinin TBMM üyeliğinin sona erdirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imzalı tezkere Genel Kurul’da okundu. Üç milletvekilinin Anayasa’nın 84. maddesine göre kesin hüküm giyindiğine dair kesinleşen mahkeme kararı hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi düzenlendiği belirtildi.

Söz konusu milletvekilleri hakkındaki tezkereler kesinleşmiş yargı kararı olmasına karşın Meclis Başkanlığı, şimdiye kadar herhangi bir işlem yapmamıştı. Üç milletvekilinin dokunulmazlığının düşürülmesine ilişkin muhalefete son dakikada bilgi verildiği öğrenildi. MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde yeni kurulan partilere milletvekili transferinin önlenmesi için Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliğinin yanı sıra “Milletvekilleri dokunulmazlığı ile ilgili beklentiler karşılanmalıdır” çağrısı yapmıştı.

“Parlamentoya darbe”

CHP ve HDP, tezkereler okunmadan önce usul tartışması isteyerek itirazlarını sıraladı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yapılanın parlamentoya bir darbe olduğunu söyledi. Altay, “Enis Berberoğlu’nun Yargıtay’da onaylanan cezası ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurusu var. AYM daha üç gün önce Enis Berberoğlu’ndan belge istedi. Daha süreç bitmedi. Geçmişte sayın Binali Yıldırım Meclis Başkanı iken bu konuda ülkedeki herkesin üstatlığını kabul ettiği üç Anayasa hukukçusundan mütaala istemişti. Burada da yargılamanın bitmediği belirtildi. Yapılan şey hukuksuzdur” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise tezkerelerin okunmasını usulüne uygun olduğunu söyledi. AYM’deki ve AİHM’deki başvurulara rağmen yargı kararının kesinleştiğini savunan Özkan, “AYM, Meclis’in bu kararı almasını engelleyemez. Meclis Başkanı bu kararları okumazsa İçtüzüğü çiğner” dedi.

KARARI VEREN FETÖ TUTUKLUSU

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, “Bu iktidar darbecidir. Bu iktidarın halk idaresi ile hiçbir işi kalmamıştır. O davada karar veren hakim ve savcılar FETÖ davasında içerideler. FETÖ’den ceza verilen hakimlerin ceza verdigi vekillerimizi düşürmeye çalışıyorsunuz. Onlar sizin kıblenizi gösteriyor. Biraz FETÖ ile mücadeleye inansaydınız, kabul ederdiniz. Mahkeme başkanı, mahkeme heyeti FETÖ’den içerine. Nasıl kabul edersiniz” diye sordu.

MİLLETVEKİLLERİ SLOGAN ATTI 
Tüm tepkilere rağmen oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç tezkereleri okuttu. Muhalefet grupları ayağa kalkarak protestoya başladı. Masalara vurarak milletvekilleri, “Kahrolsun faşizm”, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Darbeci AKP” sloganları attı.

Tezkerelerin okunmasıyla üç milletvekilinin üyeliği düşerken, protestolar devam edince toplantıya ara verildi.

Kararla birlikte bu dönem ilk kez milletvekilliği düşürülmüş oldu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, “Terör örgütü PKK’ya üye olmak” suçundan yargılanan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında verilen 6 yıl 3 ay, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları hakkındaki 9 yıl hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nce 24 Eylül 2019’da onanmıştı.

CHP’li Berberoğlu ise MİT TIR’ları görüntülerini gazeteci Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almış ve bu ceza da Yargıtay tarafından onanmıştı.