Ukrayna, tarafsızlık statüsünü tartışmaya hazır

Ukrayna, tarafsızlık statüsü durumunda Türkiye’nin de garantörlüğünü istiyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’in danışmanı Igor Jovkva, ülkesinin “tarafsızlık statüsünü tartışmaya hazır olduğunu” söyledi.

Zelenskiy’in dış politika danışmanı Jovkva, “tarafsızlık konusunu görüşme ve NATO üyeliğinden vazgeçme olasılığını göz ardı etmediklerini”, ancak bu konudaki en ciddi görüşmelerin Zelenskiy ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılabileceğini ifade etti.

Putin, bir süredir Zelenskiy’in doğrudan görüşme çağrılarını yanıtsız bırakıyor.

Jovkva İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye verdiği demeçte, “Rusya ile tarafsızlık konusunu görüşmeye hazırız. Ama aynı zamanda, Ukrayna’nın tarafsızlık seçeneğini benimsemesi ve şimdilik NATO’ya girmekten vazgeçmesi halinde sağlam güvenlik koşullarını da oluşturmamız lazım” dedi.

Türkiye’nin garantörlüğü

Zelenskiy’in Ukrayna’nın güvenlik garantileri ile ilgili kapsamlı bir belge hazırlığında olduğunu ifade eden Jovkva “Güvenlik garantileri yalnızca aralarında Rusya’nın da bulunduğu ülkeler değil, ABD, İngiltere ve Türkiye gibi güçlü ülkelerce de sağlanmalı” dedi.

Sumi kentinden binlerce sivil ve yabancı öğrencinin çıkarılmasını sağlayan insanî koridor oluşturulması gibi konuların görüşmeler sayesinde hayata geçirilebildiğini belirten Jovkva, çatışmaların sona erdirilmesi ve ateşkesin sağlanmasının ancak görüşmeler yoluyla sağlanabileceğini belirtti.

Jovkva, Ukrayna’nın olası bir tarafsızlık statüsünün şekillendirilmesinde de görüşmelerin önemine işaret etti.

NATO üyeliğini erteleme…

Öte yandan, Ukrayna’da iktidarda bulunan Halkın Hizmetkârı Partisi de, Ukrayna’nın tarafsızlık statüsü kazanması durumunda ABD, Türkiye ve Ukrayna’nın komşu ülkelerinin garantör ülke olabileceğini belirtti.

Halkın Hizmetkârı Partisi tarafından yapılan açıklamada, partinin “NATO’ya katılım hedefini ertelemeye gönüllü olduğu” ifade edildi. Açıklamada ayrıca, “Rusya’nın hiç şüphe bırakmayacak şekilde Ukrayna’yı devlet olarak tanımasını ve tehdit etmeyeceğini garanti etmesi” istendi.

Peskov Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kiev’in bir dizi koşulu kabul etmesi halinde askeri operasyonları “hemen” durdurmaya hazır olduklarını söylemişti.

Peskov, Rusya’nın taleplerini, Ukrayna’nın anayasa değişikliği ile tarafsız statüye geçmesi, Kırım’ın Rus toprağı olarak tanınması ve ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk’ın bağımsız devletler olarak kabul görmesi olarak sıralamıştı.

Aynı koşullar Rusya’nın taarruzu öncesinde Vladimir Putin tarafından da dile getirilmişti.