Trabzon’da Kürtçe konuşan işçilere saldırı

Trabzon Havalimanı’nın tadilat işlerinde çalışan Kürt inşaat işçileri, kendi aralarında Kürtçe konuştukları sırada yanlarına gelen güvenlik görevlisi ve diğer inşaat işçilerinin saldırısına uğradı.

Trabzon merkez Ortahisar ilçesinde bulunan Trabzon Havalimanı’nın tadilat işlerinde çalışan Kürt inşaat işçileri aralarında Kürtçe konuştukları için şantiye güvenliği ve diğer çalışanların saldırısına uğradı. Ağırı ve Vanlı olan inşaat işçileri, sabah işbaşı yapmadan önce yemekhane önünde çay içtikleri sırada yanlarına gelen güvenlik görevlileri ile tartıştı. Kavga büyürken saldırıya uğrayan işçiler ve saldırganlar karşılıklı birbirinden şikayetçi oldu.

Olaya tanık olan işçilerden Bilal Aktekin olayı şöyle anlattı: “Arkadaşlarımız şantiye yemekhanesinin önünde çay içerken Vanlı kendi aralarında Kürtçe konuşmuşlar. Bu sırada yanlarına gelen güvenlikler ‘Kürtçe konuşmayın’ demiş. Bunun üzerine arkadaşlarımız ‘Herkes kendi anadilini kullanır, bizde kullanırız’ dediği için tartışma büyümüş. Çevreden gelenlerin de katılmasıyla birlikte yaklaşık 20 kişi, 4 arkadaşımıza saldırmış. Bizde olayı duyunca koğuştan çıktık ve kavgayı ayırmaya gittik. Ardından havalimanı karşısında bulunan özel harekat polislerinin de aralarında olduğu polisler gelip, kavgayı ayırdı ve arkadaşlarımızı karakola götürdü. Hastaneye giden arkadaşlarımız darp raporu alarak, şikayetçi oldu. Onlar da arkadaşlarımızdan şikayetçi olmuş.” (MA)