TİP, Can Atalay İçin Ankara’ya ‘Özgürlük Yürüyüşü’ başlattı: Demokrasi güçleri destek veriyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay’dan Ankara’ya “Özgürlük Yürüyüşü” başlattı. Bu yürüyüş, tutuklu milletvekili Can Atalay için yapılmakta ve Emek ve Özgürlük İttifakı ile demokrasi güçleri tarafından desteklenmektedir.

TİP, 14 Mayıs seçimlerinde Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın hala tahliye edilmemesine karşı bir hareket başlatmıştı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin 28 Eylül’de Gezi davası kapsamında verilen cezaları onaylamasının ardından “Özgürlük Yürüyüşü” başladı.

Yürüyüş, Hatay’dan başlayarak Ankara’ya doğru gerçekleştiriliyor ve günde ortalama 30 kilometre yol kat etme hedefleniyor. Bu yürüyüş, Can Atalay’ın tahliye edilmesi çağrısıyla gerçekleştiriliyor.

Yürüyüşün ilk gününde Defne’deki Asi Yaşam Merkezi Sosyal Alanı’nda bir basın toplantısı düzenlendi. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, TİP Milletvekili Ahmet Şık, Can Atalay’ın ailesi ve destekçileri ile Hatay halkı, Antakya’dan Samandağ’a yürüdü.

Yürüyüşe destek verenler arasında Emek Partisi (EMEP) İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Yeşil Sol Parti milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Ali Bozan, CHP milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Servet Mullaoğlu ve Okan Konuralp gibi isimler yer aldı.

Yürüyüşün hedeflerinden biri, Can Atalay’ın tahliye edilmesini sağlamak ve Gezi davası kapsamındaki cezaların gözden geçirilmesini talep etmektir. Ayrıca, Adalet Bakanı’na ve Yargıtay üyelerine de seslenilerek hukukun üstünlüğünün ve adaletin sağlanması çağrısı yapılmaktadır.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku