TİHV: 2022 Yılında İşkence ve Kötü Muamele Mağduru Sayısı 1.234

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 2022 yılında işkence ve kötü muamele vakalarının yüzde 22 arttığını açıkladı. TİHV, 2022 yılında 1.234 kişinin işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını, bunların 1.072’sinin gözaltında, 162’sinin ise gözaltı dışında gerçekleştiğini belirtti.

TİHV, işkence ve kötü muamele vakalarının en çok yaşandığı illerin İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Van ve Mardin olduğunu kaydetti. TİHV, işkence ve kötü muameleye maruz kalan kişilerin yüzde 83’ünün erkek, yüzde 17’sinin ise kadın olduğunu ifade etti.

TİHV, işkence ve kötü muamele vakalarının en çok siyasi nedenlerle, terörle mücadele kapsamında veya toplumsal olaylara müdahale sırasında gerçekleştiğini vurguladı. TİHV, işkence ve kötü muameleye maruz kalan kişilerin yüzde 46’sının Kürt, yüzde 32’sinin Türk, yüzde 12’sinin Alevi, yüzde 5’inin Suriyeli, yüzde 3’ünün ise diğer etnik veya dini gruplardan olduğunu bildirdi.

TİHV, işkence ve kötü muamele vakalarının en yaygın yöntemlerinin darp, tehdit, hakaret, psikolojik baskı, cinsel taciz veya saldırı, elektrik verme, suda boğma, askıya alma ve işkence aletleri kullanma olduğunu söyledi. TİHV, işkence ve kötü muameleye maruz kalan kişilerin yüzde 64’ünün sağlık raporu alabildiğini, ancak raporların yüzde 87’sinin eksik veya yanlış düzenlendiğini belirtti.

TİHV, işkence ve kötü muamele vakalarına ilişkin soruşturma açılma oranının yüzde 12 olduğunu, açılan soruşturmaların yüzde 88’inin ise takipsizlikle sonuçlandığını kaydetti. TİHV, işkence ve kötü muameleye karşı etkin bir mücadele için hukukun üstünlüğünün sağlanması, insan haklarına saygılı bir güvenlik politikasının benimsenmesi, işkenceye sıfır tolerans ilkesinin uygulanması ve mağdurların korunması ve rehabilite edilmesi gerektiğini vurguladı.

NHY/ DW Türkçe

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku