Save the Children: Afganistan’da son iki ayda 80 bin çocuk evsiz kaldı

Mustafa Bag, euronews

Save the Children (Çocukları Kurtarın Vakfı), Afganistan’da çatışmaların şiddetlendiği haziran ayından bu yana 80 bin çocuğun evlerini terk edip kaçmak zorunda kaldığını bildirdi. Vakıf, bu çocukların acil gıda, barınma ve tıbbi bakıma ihtiyaç duyduğu uyarısında bulundu.

Çocukların çoğunun aileleriyle birlikte derme çatma çadırlarda ve odunlarla tutturulmuş brandaların altında kaldığı belirtilen açıklamada, çocukların ekmek ve içeceklerle hayatta kalma savaşı verdiği kaydedildi. Çadırlarda zemine serilen birkaç kilimden başka hiçbir şeyin olmadığı bilgisi de paylaşıldı.

Birleşmiş Milletler’in yayınladığı son rapora atıfta bulunan Save the Children, sadece son 2 ayda yüzde 60’ı çocuk olmak üzere yaklaşık 130 bin kişinin evlerini ve köylerini terk etmek zorunda kaldığını son 12 ayda 362 bini çocuk olmak üzere toplam 613 bin kişinin de yerinden edildiğini aktardı.

Ülkenin en fazla yerinden edilmiş kişiye (IDP) ev sahipliği yapan kuzeydeki Kunduz kentinde, derme çatma kamplarda yaşayan 60 binden fazla insan bulunuyor.

Save the Children, kamplarda son yılların en kurak mevsiminin daha da kötüleştirdiği, yiyecek ve diğer temel ihtiyaçların olmaması nedeniyle de yüz binlerce çocuğun ciddi şekilde yetersiz beslenme riski altında olduğu uyarısında bulundu.

Örgütün açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Küresel çapta ölümcül çatışmalar, Covid-19 salgını ve iklim değişikliğinin de etkisiyle dünya şu anda 21. yüzyılın en büyük açlık kriziyle karşı karşıya kalırken, bu sebepler açlık ve yetersiz beslenme seviyelerini rekor seviyeye çıkardı. Küresel çapta 5 yaş altı tahmini 5,7 milyon çocuk açlık seviyesinde bulunuyor.

Afganistan halihazırda dünyada acil durum seviyesinde açlıkla karşı karşıya kalan en yüksek ikinci insan sayısına sahip.

Beş yaş altı tüm çocukların yarısının bu yıl akut yetersiz beslenme nedeniyle sorun yaşaması bekleniyor. Hayatta kalabilmek için özel tedaviye ihtiyaçları olacak.

Yetersiz beslenen çocuklar için tedavi merkezlerinin sayısı son yıllarda artırılmış olsa da, yüz binlerce kişi hala herhangi bir sağlık hizmetine erişemiyor”

Vakfın raporunda, yerinden edilmiş çocukların küçük yaşta evliliğe, çocuk işçiliğine zorlanma veya silahlı gruplara alınma riskinin yüksek olduğu konusunda da uyarıda bulundu.

21 yaşındaki Kerime ve dört çocuğu, kasabalarındaki şiddetin artmasının ardından Kunduz kırsalındaki evlerinden kent merkezinin eteklerindeki bir kampa kaçtı. Yaklaşık 40 gündür brandadan yapılmış derme çatma bir çadırda yaşıyorlar. Tüm eşyalarını geride bırakmak zorunda kalan aile, ekmek ve enerji içecekleri ile yaşamını sürdürüyor.

“Üç yaşındaki kızım çok aç olduğu için bir şişe enerji içeceğinin içine biraz su karıştırıp kendisine verdim.” diyen çaresiz anne, gözyaşları içerisinde, “Yiyecek başka hiçbir şeyimiz yok.” sözleriyle içinde bulundukları durumu anlattı.

“Çatışmaların çocukların üzerinde yıkıcı etkisi var”

Afganistan’da son aylarda artan çatışmaların çocuklar üzerinde yıkıcı etkiye sahip olduğunu ifade eden Çocukları Kurtarın Vakfı Afganistan Direktörü Chris Nyamandi, şöyle konuştu:

“Son birkaç ayda evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce çocuğun içinde bulunduğu durum, artan çatışmaların çocuklar üzerinde yarattığı yıkıcı etkinin en açık göstergesi.

Yerlerinden edilenlerin kaldığı kamplardaki korkunç koşullara ek olarak, çatışmanın ortasında kalıp çapraz ateşte öldürülen veya yaralanan çocukların yanı sıra okulların ve sağlık tesislerinin tahrip edilmesinde rekor bir artış gördük.

Bu, uluslararası topluma Afganistan’ın geleceğine yatırım yapmaya devam etmeleri için bir uyandırma çağrısı olmalı.”