NY Times: ABD Suriye’de 60 kadın ve çocuğu öldürdü

Amerika’nın önde gelen gazetelerinden New York Times, ABD’nin Suriye’de düzinelerce sivili öldürdüğü saldırıyı gizlediğini yazdı. Haberde, “2019 yılında gerçekleşen ve sivil 60 kadın ve çocuğun ölümüyle sonuçlandığı için savaş suçu sayılması gereken bu bombalı saldırıya ilişkin hiçbir zaman soruşturma yürütülmediği” vurgulandı.

ABD ordusunun Suriye’de 2019’da IŞİD’e karşı yaptığı bir operasyonda, en az 64 kadın ve çocuğun öldürüldüğü olası savaş suçu olabilecek saldırının üzerini örttüğü belirtildi. NY Times’ın aktardığı habere göre, Suriye’de 2019’da IŞİD’e karşı yürütülen savaş sırasında Deyrizor bölgesinin Irak ile birleştiği Baghuz kasabası yakınlarında bulunan özel bir ekibin hava saldırısı emri verdiği ifade edildi.

ABD Merkez Komutanlığının yaptığı açıklamada, söz konusu hava saldırılarında 16’sı IŞİD mensubu 80 kişinin öldürüldüğü doğrulanırken, yalnızca 4 sivilin öldüğü ifade edildi. Açıklamada geriye kalan ve çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 60 kişinin sivil olup olmadığının “kesin” olmadığı ifade edilirken “İslam Devleti’ndeki kadın ve çocukların bazen silah kullandıkları” gerekçe gösterildi.

Açıklamada, saldırının “meşru müdafaa” ve “orantılı olduğu” savunuldu.

‘Kapsamlı soruşturma yapılmadı’

Haberde ayrıca saldırının ardından yüksek tahrip gücüne sahip mühimmatların bölgede oluşturduğu hasarın gizlenmesi için iş makineleriyle çalışmalar yürütüldüğü de ifade ediliyor.

New York Times gazetesi, Savunma Bakanlığı’nın müfettiş atayarak 18 Mart 2019 olayıyla ilgili bir soruşturma başlattığını ancak olayla ilgili hazırlanan raporda bombalamayla ilgili hiçbir ifadenin yer almadığı ve bağımsız kapsamlı bir soruşturmanın da yapılmadığını yazdı.

‘CIA sivillerin öleceğini biliyordu’

Haberde, CIA’de çalışan memurların da endişelerini dile getiren bir rapor hazırlayarak Savunma Bakanlığı Genel Müfettişine sundukları yazılırken, gizli raporu okuyan eski bir CIA ajanı ise söz konusu rapora yönelik, “Gizli görev güçlerinin yaklaşık 10 olayda sivillerin öleceğini bilerek hedefleri vurduğunu” iddia etti. Eski memur ayrıca söz konusu raporda söz konusu saldırıların “yasal” olarak kaydedildiğini de ifadelerine ekledi.

Sivil ölümleri binlerle ifade ediliyor

Eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın “Gerçek bir dış politika zaferi” olarak nitelendirdiği Suriye’nin Baghuz kentine yönelik saldırılar, yaklaşık olarak 5 yıl sürmüştü. ABD’nin Baghuz’da 2019 yılında gerçekleştirdiği operasyonda doğrudan sivilleri hedef aldığına dair haberler kamuoyunun gündemine gelmişti.

NY Times’ın haberinde, bölgede o dönem yaşanan sivil kayıplarına dair gerçek rakamların “binlerle” ifade edildiği belirtiliyor.