Almanya’da Türk Sığınmacıların Sayısında Büyük Artış

Almanya’da sığınma başvurusunda bulunan yabancıların sayısı geçen yıl önemli ölçüde artış gösterdi. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, 2023 yılı sonunda Almanya’da kayıtlı sığınmacıların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak 3 milyon 170 bine yükseldi.

Bu artışta özellikle Türkiye, Afganistan ve Suriyeli sığınmacıların sayısındaki artış etkili oldu. Söz konusu sayı, devletler hukukundan kaynaklanan veya insani ve siyasi gerekçelerle Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunan tüm sığınmacıları kapsıyor.

Türkiye’den Gelen Sığınmacıların Sayısı Büyük Artış Gösterdi

Türkiye vatandaşlarının sayısı bir önceki yıla göre yüzde 51 artarak 152 bine çıktı. Afganların sayısı ise yüzde 12 artışla 323 bine yükselirken, Suriyeli sığınmacıların sayısı yüzde 6 artarak 721 bine ulaştı. Üç milyon 170 bin sığınmacının 977 binini, Rusya’nın başlattığı savaş sonrası ülkelerini terk ederek Almanya’ya sığınan Ukrayna vatandaşları oluşturuyor.

2024 yılının ilk çeyreğinde sınırdışı edilenlerin sayısı da arttı. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, Mart ayı sonuna kadar ikamet izni verilmemiş 4 bin 791 kişi sınırdışı edildi. Ocak-Mart 2023 döneminde ise sınırdışı edilenlerin sayısı 3 bin 566 olarak kaydedilmişti.

Türkiye Vatandaşları Arasında Sınırdışı Edilenlerin Sayısı Arttı

Ocak-Mart 2024 döneminde sınırdışı edilenler arasında Türkiye vatandaşları 449 kişi ile önemli bir yer tutuyor. Türkiye’yi 416 kişi ile Gürcistan, 345 kişi ile Afganistan ve 312 kişi ile Sırbistan takip ediyor.

Almanya’daki sığınmacı sayısındaki bu artış, ülkedeki göç ve sığınma politikalarının önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Türkiye’den gelen sığınmacı sayısındaki belirgin artış ise ülkedeki sosyo-ekonomik ve siyasi faktörlerin etkisini yansıtıyor. Bu veriler, Almanya’nın göç politikalarını ve sığınmacıların entegrasyonuyla ilgili stratejilerini gözden geçirmesi gerekliliğini ortaya koyuyor.

NHY / DW Türkçe