National Geographic Society: ”Dünyanın artık 5 okyanusu var”

National Geographic Society, Antarktika çevresindeki suları artık Güney Okyanusu, yani gezegenin beşinci okyanusu olarak kabul etti.

Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan,  dünyanın en büyük kar amacı gütmeyen eğitim, keşif  ve bilim kuruluşu National Geographic Society’ye göre şu anda gezegende beş okyanus bulunuyor.

130 yıllık kuruluş, Antarktika çevresindeki su kütlesini ayrı bir okyanus olarak kabul etmeye karar verdiğini belirtti. Kuruluş, Antarktika çevresindeki suların artık Güney Okyanusu, yani gezegenin beşinci okyanusu olarak bilineceğini ilan ederek 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü’nü kutladı.

National Geographic Society Coğrafyacısı Alex Tait, “Güney Okyanusu uzun zamandır bilim adamları tarafından tanındı, ancak uluslararası bir anlaşma olmadığı için onu hiçbir zaman resmi olarak tanımadık” dedi.

National Geographic haritacıları, toplumun 1915’te harita yapmaya başlamasından bu yana Dünya’daki dört okyanusu listelemişti:  Atlantik, Pasifik, Hint ve Arktik okyanusları. Haritacılar, “Antarktika’yı çevreleyen hızlı akıntının oradaki suları farklı tuttuğuna” ve ”kendi başına bir okyanus olarak kabul edilmeye değer olduğuna karar verdiğini” belirtti.

Tarihsel olarak, en güneydeki kıtayı çevreleyen devasa sular, Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarının bir uzantısı olarak görülüyordu.

Ancak National Geographic dergisi, son yıllarda bilim adamlarının, büyük ölçüde orada akan benzersiz akımlar nedeniyle Antarktika sularının eşsiz doğasına odaklandıklarını söyledi.

Akıntısıyla tanımlanan bir okyanus

Diğer okyanuslar, onları çevreleyen kıtalar tarafından tanımlanırken, Güney Okyanusu bir akıntı ile tanımlanıyor. Bilim adamları, Antarktika Çevresel Akımının (ACC) yaklaşık 34 milyon yıl önce , Antarktika Güney Amerika’dan ayrıldığında kurulduğunu tahmin ediyor .

ACC, Antarktika çevresinde batıdan doğuya doğru, kabaca 60 derece güney enleminde ortalanmış geniş bir dalgalı bantta akıyor. Şu anda Güney Okyanusu’nun kuzey sınırı olarak tanımlanan çizgi. ACC’nin içindeki suların , kuzeydeki okyanus sularından daha soğuk ve biraz daha az tuzlu olduğu belirtiliyor . Akıntının, suları daha soğuk ve biraz daha az tuzlu yapmasının, karbonu okyanusun derinliklerinde depolamaya yardımcı olduğu ve Dünya’nın iklimi üzerinde kritik bir etkiye sahip olduğu ifade ediliyor.