NASA, astronotları Ay’a indirecek kapsül inşası için SpaceX’i seçti

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yarım yüzyıl sonra yapılacak ilk insanlı Ay seyahati için SpaceX’i seçtiğini duyurdu.

NASA’dan yapılan açıklamada, Ay’a gidecek 2 astronotu güvenli bir şekilde Ay yüzeyine indirecek aracın inşası için SpaceX şirketinin seçildiği belirtildi. İniş sistemi projesinin sözleşme tutarının ise 2,9 milyar dolar olduğu kaydedildi.

SpaceX, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a ait uzay şirketi Blue Origin ve savunma sistemleri üreticisi Dynetics ile rekabet ediyordu.

Açıklamada, Starship adlı iniş kapsülünün Ay, Mars ve diğer destinasyonlara seyahat için tasarlandığı, tamamen yeniden kullanılabilir bir fırlatma ve iniş sistemine dönüşmesinin amaçlandığı aktarıldı.

NASA, Yunan Ay tanrıçası “Artemis”in adı verilen keşif görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot göndermeyi planlıyor.

2028’e kadar sürmesi planlanan insanlı seferlerin ardından Ay yörüngesinde uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.

Dünya’ya dönmeden önce yaklaşık bir hafta boyunca Ay yüzeyini keşfedecek iki astronot, 50 yıldan fazla bir süredir ayda yürüyen ilk insanlar olacak. NASA bu astronotlardan birinin siyahi olabileceğini de belirtiyor.

ABD, 1969 ile 1972 arasında 12 astronotu Ay’a göndermeyi başardı.