Japonya, dünyanın ilk ahşap uydusunu 2023’te uzaya göndermeyi hedefliyor

Japonya, dünyanın ilk ahşap uydusunu 2023’te uzaya göndermek için düğmeye bastı.

Kyoto Üniversitesi ve Sumitomo Ormancılık Şirketi’nin ortaklaşa başlattığı çevreye duyarlı proje kapsamında, dış kısmı ahşapla kaplı olacak uyduyla ilgili ilk denemelere önümüzdeki ay başlanacak.

Devlet üniversitesi Kyoto ve Tokyo merkezli ahşap ürünleri şirketi Sumitomo’dan bilim adamlarından oluşan proje ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonunda uzay aracının dışında kullanılan bir deney cihazıyla, muhtemelen Şubat ayından itibaren ahşabın uzaydaki dayanıklılığını test edecek.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı astronotu Takao Doi liderliğindeki ekip, birkaç ağaç türünden alınan çeşitli sertlikteki ahşap levhaları bu cihaza takmayı planlıyor. Bu levhalar, dayanıklılık sürelerinin kontrol edilmesi için yaklaşık dokuz ay boyunca uzayda açıkta kalacak.

Kyoto Üniversitesi’nde bu programı yürüten Doi, planın başarılı olması halinde “uzayla ilgilenen çocukların bile uydu yapmasına” imkan sağlayabileceğini söyledi.

Doi, 1997 yılında Columbia uzay mekiğine bindiğinde, uzay aracının dışında yapılan faaliyetlerde yer alan ilk Japon astronot olmuştu.

Projeyi geliştiren ekip, uzay çalışmalarında çevre dostu olmayı ve ahşabın düşük maliyetinden yararlanmayı hedefliyor.

Ekibe göre, dışı ahşaptan yapılmış bu uydu, faaliyeti sona erdikten sonra Dünya atmosferine yeniden girdiğinde yanacak ve çevreye daha az atık yükü bırakacak.

Bunlara ek olarak, bir uydu için ana malzeme olan alüminyumun kullanıldığı geleneksel yöntemlerden daha ucuza mal olacak. Ayrıca elektromanyetik dalgalar ahşaba nüfuz edebildiğinden, uydu içine bir anten konulabilecek.

Tasarlanan yeni uydu, kenarları 10 santimetre olan bir küp şeklinde olacak. Dışı ahşap ve güneş pilleri ile kaplanacak ve içinde elektronik bir yapı olacak.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku