İnsanlarla nasıl bağ kurarsınız?

Merhaba kelimesinin hepimiz tarafından kullanılan selamlama anlamının aslında “benden zarar gelmez” demek olduğunu biliyor muydunuz?Peki acaba doğru olarak kullandığımız, ancak karşı tarafta farklı hissedilen ne gibi yanlışlıklar yapıyoruz?

Yeni biriyle tanıştığımızda yada uzun zamandır görüşmediğimiz kişilerle karşılaştığımızda bizler Türk toplumu olarak hemen sarılırız. Bu sarılma uzunda olabilir, kısada. Sarılma esnasında, sarıldığınız kişi sırtınıza vuruyorsa, bunun sizi gördüğünden hoşlandığını belirtmek için yaptığını sanmayın. O sarılma uzun sürmüştür ve size “bu kadar yeter” diyordur aslında.

En mesafeli yöntem tokalaşmaktır. Bu hareket bir çok anlama gelir.Tokalaşmak deyip geçmeyin. Bir kişi üstünlüğünü belli etmek istiyorsa, tokalaşma anında, sizin elinizi alta gelecek şekilde döndürür. Bu “ben senden üstünüm” demektir. Aynı zamanda siz bu hareketi yapıyorsanız, şimdi anlamını öğrendiniz. En iyi el sıkışma yöntemi, elini tokalaştığınız kişinin nabzına dokunmanız. Çok bastırmadan dokunduğunuz nabız, tokalaştığınız kişinin kendi kan basıncını hissetmesine neden olursunuz. Bu durumda kendisini size daha yakın hissedecektir.

İnsanlarla bağ kurmanın özellikle yeni tanıştığınız kişilerle bağ kurmanın ilk teması göz temasıdır. Unutmayın kendine güveni olan her birey, karşısındaki kişinin gözlerinin içine bakarak konuşur. Eğer konuşma esnasında gözleriyle sağa, sola yada farklı bir yere bakıyorsa, ya kendine güveni yoktur, ya yalan söylüyordur, ya da bulunduğu yerden rahatsızdır.

Bu hareket karşısında durum değerlendirmesi yaparak, iletişiminize yön verebilirsiniz.

İster bir iş veren olun,ister çalışan, ister öğrencilerinizin karşısında bir öğretmen hiç farketmez, kendinizi önemli hissettirecek bir ip ucu vereyim. Hangi konumda olursa olun, karşınızda yer alan kişiyi dinlerken not alın. Bir yandan gözlerinizle dinlediğinizi belli ederken, bildiğiniz bir konu dahi olsa not alın. Bu size artı bir puan olarak saygıyı getirecektir ve değerli bir konumda olacaksınız. Çünkü karşı tarafa büyük bir değer verdiğinizi göstereceksiniz. Bu da o kişi yada kişilerle güçlü bir bağ kurmanızı sağlayacaktır.

Olağanüstü insanlar sınıfına yükselmeye ne dersiniz?

Nasıl mı?

Çok basit. İki kere teşekkür ederek. Yemek ziyaretine gittiğinizi var sayalım. O gece ayrılmadan önce size sunulan tüm güzellikler için teşekkür ettiniz. Bu gayet doğal, olması gereken ve beklenen bir teşekkür. Ama siz ertesi gün bir telefon açarak yada mesaj ile yemeklerin güzelliklerinden bahseder ve ikinci teşekkürünüzü ederseniz, mükemmel insan sınıfına yükselir, değerinize değer katarsınız. Bunu aldığınız bir hediye için, aylar sonrada yaparak, hediyenin kendinizi çok iyi hissettirdiğini söyleyerek ikinci teşekkürünüzü ederek de yapabilirsiniz.

Aslında basit ama yaratıcı bir kaç değişiklikle hayatımızda yer alan ve alacak kişilerle anlamlı ve kuvvetli bağ kurmamız mümkün. Bunlar da hayatımızı güzelleştirecek değişiklikler. İlerleyen zamanlarda bu konu hakkında yeni yazılarım olacak. Hepinize değerli hayatınızda, mutluluk ve güzellikler diliyorum. Sevgiyle kalın…

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları