Hafize Gaye Erkan hakkında çıkan ‘kayırma’ iddialarına Özgür Demirtaş sert açıklama! ‘Felaket…’

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın babasının, bir banka personelini işten çıkardığı ve Merkez Bankası Sosyal Tesisi’ni kapattırıp kendi işletmesine devrettiği iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Bu iddialara karşı sessiz kalan Erkan, eleştirilerin hedefi oldu. Erkan’ın eski meslektaşı ve ekonomist Özgür Demirtaş da bu konuda sert bir açıklama yaptı.

Demirtaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Merkez Bankası Başkanı’nın babasının yaptığı iddia edilen usulsüzlükler, sadece bir kişinin değil, tüm ülkenin ekonomik istikrarını tehdit ediyor. Bu iddiaların araştırılması ve gerekenin yapılması şart. Aksi halde, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ve güvenilirliği ciddi şekilde zarar görür.” dedi.

Demirtaş, Erkan’ın babasının yaptığı iddia edilen usulsüzlüklerin, Merkez Bankası’nın para politikasını da etkilediğini belirterek, “Merkez Bankası Başkanı’nın babasının yaptığı iddia edilen usulsüzlükler, Merkez Bankası’nın para politikasını da etkiliyor. Bu durumda, Merkez Bankası’nın faiz kararları ne kadar objektif olabilir? Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemesi ne kadar inandırıcı olabilir? Bu soruların cevabı çok açık: Felaket!” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, Erkan’ı istifaya çağırarak, “Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, bu iddialar karşısında sessiz kalmayı tercih ediyor. Bu tutum, hem kendisine hem de Merkez Bankası’na büyük zarar veriyor. Erkan, ya bu iddiaları yalanlayacak ya da istifa edecek. Başka bir seçenek yok.” dedi.

Demirtaş’ın bu açıklaması, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Birçok kullanıcı, Demirtaş’ı destekleyerek, Erkan’ın istifa etmesi gerektiğini dile getirdi. Bazı kullanıcılar ise Demirtaş’ı eleştirerek, Erkan’a haksızlık yapıldığını savundu.