Fincancı: Hakikate katkı sunmaya devam edeceğim

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bilimsel çalışmasının tamamlayamadan tutuklandığını belirterek, hakikate katkı sunmaya devam edeceğini söyledi.

Türkiye’nin kimyasal silah saldırıları nedeniyle yaptığı bilimsel açıklamalar nedeniyle tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden mesaj gönderdi. TTB tarafından paylaşılan mesajda, Fincancı bilimsel çalışmalarının tutukluluk hali nedeniyle tamamlayamadığını belirterek, cezaevinde bunu sürdüreceğini ve hakikate ışık tutmaya devam edeceğini söyledi.

Fincancı’nın mesajı şöyle: “Bilimsel değerlendirme uygulamamızla ilgili algoritmayı da içeren bir ayrıntılı bilgilendirme hazırlığı içindeyken ne yazık ki tamamlayamadan gözaltı ve tutukluluk süreci ile karşılaştım. Bu bilimsel çalışmayı tamamlayabilmek için var olan BM kılavuzları ve bilimsel kaynakları meslektaşlarımdan istedim. Gelir gelmez bu çalışmayı tamamlayıp sizlerle paylaşacağım. Hakikatin izini sürmenin yollarına ışık tutacak böylesi bir algoritmanın gelecekte de bizler gibi hakikat peşinde suçlulaştırılanlara katkım olacağını umuyorum. Beni izlemeye devam edin.”