Dünyanın yeni pandemilerle karşı karşıya kalma olasılığı var

Bağımsız Pandemilere Hazırlık ve Müdahale Kurulu, gelecekteki pandemilere hazırlık için yılda 100 milyar dolara kadar harcamayı karşılayabilecek uluslararası bir finans mekanizması yaratılmasını tavsiye eden bir raporu Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) sundu.

DSÖ, Covid-19 pandemisinin idaresindeki başarısızlıkları analiz etmek üzere  8 ay önce  bağımsız bir kurulu görevlendirmişti. Kurulun “Covid-19: Son Pandemi Olsun” başlıklı raporuna göre, üst düzey uzmanlar grubu kesin olarak “yürürlükteki sistemin”, küresel  epidemiyolojik krizleri önleme, tespit etme ve müdahalede çok belirgin eksiklikleri olduğunu gösterdiği sonucuna vardı.

Kurulun eş başkanı, Yeni Zelanda’nın eski Başbakanı Helen Clark, “Eğer sistemi değiştirmek için şimdi harekete geçmezsek; sistem bizi, gelecekteki, herhangi bir zamanda olabilecek pandemiden korumayacak” dedi.

Raporda önerilen uluslararası finans mekanizmasının, DSÖ’den ayrı bir yapı olması, yine yeni oluşturulacak bir enstitü olarak Küresel Sağlık Tehditleri Konseyi tarafından denetlenmesi öngörülüyor. Küresel Sağlık Konseyi’nin de pandemilere hazırlık ve müdahale için üst düzey siyasi taahhüdü sürdürmesi hedefleniyor. Raporda DSÖ’nün şu anki, bütçesinin üçte ikisini oluşturan ve ülkelerin gönüllü maddi katkılarıyla yürüyen sisteminin, ülkelerin maddi katkılarının zorunlu olacağı bir modele dönüştürülmesi tavsiye edildi.

Kurul, ayrıca DSÖ Genel Sekreterliği görev süresinin, iki defa seçilmemek üzere 7 yıl olması önerisinde de bulundu. (Ajans Bizim)