Domuz böbreğini insanda denediler

ABD’li cerrahlar, donör organ kıtlığına çözüm bulma umuduyla bir kişiye başarıyla domuz böbreği verdiklerini kaydetti.

New York Üniversitesi Langone Health tıp merkezindeki 2 saatlik operasyon sırasında, cerrahlar donör domuz böbreğini beyin ölümü gerçekleşen alıcının kan damarlarına bağlayarak normal şekilde çalışıp çalışmayacağını veya reddedilip reddedilmediğini kontrol etti.

Sonraki günlerde çok sayıda kontrol ve test yaparak böbreği yakından izlediler.

Böbrek, organın vücut tarafından ”yabancı” olarak tanınmasını ve reddedilmesini önlemek için genetiği değiştirilmiş bir domuzdan geldi.

Alıcının beyin ölümü gerçekleşmiş, yani zaten iyileşme umudu olmayan yapay yaşam desteği alıyordu. Organ bağışçısı olmak isteyen alıcının ailesi, ameliyatın yapılmasına izin verdi.

Baş araştırmacı Dr Robert Montgomery, ”Temelde insan böbrek nakli gibi işlev gören ve normal bir insan böbreğinin yapacağı her şey kadar uyumlu görünen bir böbrek gözlemledik. Normal olarak çalıştı ve reddediliyor gibi görünmüyordu” dedi.

Cerrahlar, böbrekle birlikte domuzun timus bezinin bir kısmını da naklettiler. Bu organın, domuz dokusuyla savaşabilecek herhangi bir başıboş bağışıklık hücresini temizleyerek uzun vadede insan vücudunun böbreği reddetmesini durdurmaya yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

Kendisi de bir kalp nakli alıcısı olan Dr. Montgomery, çalışmalarının tartışmalı olduğunu kabul etmesine rağmen, bekleme listesindeki insanlar için daha fazla organ bulmaya acil bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Dr. Montgomery, ”Birinin yaşaması için birinin ölmesi gerektiği şeklindeki geleneksel yaklaşım asla devam etmeyecek. Endişeyi kesinlikle anlıyorum ve şu anda nakil bekleyen hastaların yaklaşık yüzde 40’ının nakil almadan önce öldüğünü söyleyebilirim. Domuzları besin kaynağı olarak kullanıyoruz, domuzları tıbbi kullanımlar için kullanıyoruz. Bence o kadar da farklı değil” dedi.

Dr. Montgomery, bunun hala erken araştırma olduğunu ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti ve 10 yıl içinde kalp, akciğer, karaciğer gibi diğer domuz organlarının ihtiyacı olan insanlara verilebileceğine inanıyor.

ABD Gıda ve İliç Düzenleyicisi FDA, bu tür araştırma kullanımı için genetiği değiştirilmiş domuz organlarının kullanımını onaylamıştı.