Demirtaş’tan: Boğaziçili öğrencilere selam…

Edirne F tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’sinin “Derhal tahliye edilmeli” kararı verdiği HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’na yönelik “hakaret” suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Mahkeme’ye Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılarak savunmasını yapan Demirtaş, günlerdir, Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun kayyum rektör atanmasını protesto eden Boğaziçi öğrencilerini selamladı.

Selahattin Demirtaş’ın savunmasından öne çıkan bölümler şöyle:

“Anayasayı mı, Erdoğan’ı mı, Soylu’yu mu…?”

“Pandemi nedeniyle SEGBİS’te avukat bulundurma hakkım da elimden alınmış durumda. Hukuki destek alamıyorum. Mart ayından bu yana avukatlarımla açık görüş yapamadım. Anayasa 83. Maddesi ‘milletvekilleri yaptıkları konuşmadan sorumlu tutulamaz’ diyor. Bu süre ile de sınırlanıyor.  Vereceğiniz karar ile Anayasa’ya, TCK’ya, yargıya bağlı olup olmayacağınızı göstereceksiniz. Galata kulesinin altında oturup, “Galata kulesi var mıdır yok mudur”u tartışmak gibidir. Bu kararı tartışarak yargıyı baskı altına almaya çalışıyorlar. Bu kararın bağlayıcı olduğunu da olmadığını da tartışmak yanlıştır. Siz 83/1’de tanınan hakkı mı esas alacaksınız yoksa Tayyip Erdoğan’ı mı, Mehmet Uçum’u mu yoksa Süleyman Soylu’yu mu esas alacaksınız?”

“Siyasi saiklerle tutuklu bulunduğum için savunma yapamıyorum”

AİHM Büyük Daire’nin kararına da değinen Demirtaş  “AİHM’in verdiği kararda en önemsiz maddesi benim serbest bırakılmamdır. Çünkü o beni ilgilendiriyor. Ama diğer 5 madde hepimizi ilgilendiriyor. Bu karar diyor ki tutuklama siyasi saiklerle yapılmıştır. Benim kararlarım altında imzası bulunan tüm hakim ve savcıların ağır suç işlediği kesinleşmiştir. Bir kişiyi siyasi saiklerle tutuklamak bir suçtur. Sizi de bu suça ortak etmek istiyorlar. Siyasi saiklerle tutuklu bulunduğum için savunma yapamıyorum. ‘Selahattin Demirtaş bir siyasetçidir, tutuklu olduğu için duruşmaya getirilmedi’ diye karar düşmeniz gerekiyor. Hakkımda 122 dava açılmış. Bu baskı kurmak içindir. Şu anda yargıda, siyasette, medyada, iş camiasında bir yapılanma var. Derin diyeceğim ama ortadadır, derin de değildir. Son olarak cezaevlerinde de sorunlar var, açlık grevinde olan arkadaşlarım var. Onları da selamlıyorum” diye konuştu.

“Boğaziçili öğrencilere selam”

Melih Bulu’nun üniversitelerine kayyum rektör atanmasına itiraz eden Boğaziçili öğrencilerini de selamladığını belirten Demirtaş “Anayasa ve yasalar hem gösteri yapma hakkını güvence altına almış durumda. Dün televizyondan izledik polislerin öğrencilere müdahalesini. 10 polis bir kişiye müdahale ediyor, biri de yumruk atıyor. Bunu dile getiren bana mı dava açılacak yoksa bu şekilde müdahale edenlere mi?” dedi.

Olayları takip ettiğini dile getiren Demirtaş “muhalefet başkanı Meclis’te konuştuğunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açıyor. Sizden beklentim hukuku savunun. Bana ceza mı verirsiniz, vermez misiniz siz biliriz. Ama kendinizi esas alın” ifadesini kullandı.