Demirtaş’tan Gülmen ve Özakça’ya çağrı: Açlık grevine son verin

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 112 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya eylemlerine son verme çağrısı yaptı.

2016 yılının Kasım ayından itibaren Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 112 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya bir mektup kaleme alarak eylemlerine son verme çağrısında bulundu.

HDP’nin resmi internet sayfasında yer verilen mektupta Demirtaş, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişini anlamlı bulduğunu” ifade ederek, “yaşanan hukuksuzluklar ile adaletsizlikler karşısında etkili bir karşı koyuş oluştuğunu” söyledi.

Demirtaş, halkın büyük bir kesiminin dayanışma içerisinde olduğunu gözlemlediğini ifade etti.

Demirtaş, “Açlık grevine başlama ve bitirme kararı sizlerin özgür iradesine tabi. Bununla birlikte milyonların iradesini temsil eden bir siyasetçi dostunuz olarak açlık grevini sonlandırmanızı rica ediyorum” dedi.

OHAL kapsamında çıkarılan bir KHK ile görevlerinden ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, işlerine geri dönebilmek için Ankara’da başlattıkları eylemlerini 112 gündür açlık grevi olarak sürdürüyor.

9 Mart’ta açlık grevine başlayan iki eğitimci grevin 76’ncı gününde tutuklanmışlardı. “Örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yapmakla suçlanan iki eğitimci tutuklanmalarına rağmen açlık grevine devam ediyorlar.

Vücutlarına sadece su, şeker, tuz ve Vitamin B alıyorlar.  Her iki eğitimcinin sağlık durumu da kritik bir aşamada.

Nuriye Gülmen, Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, Semih Özakça da Mardin’de sınıf öğretmenliği yapıyordu.