Covid-19 nedenli ölümlerin yüzde 95’i işçi sınıfından

Covid-19 salgını başından beri en çok çalışan kesimler arasında yaygındı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin yapmış olduğu açıklama salgından en çok işçilerin etkilendiğini gösterdi…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin Şubat ayı iş cinayetleri raporuna göre sadece 1 ayda 138 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirirken, Türkiye genelinde Covid-19 nedeni ile yaşanan ölümlerin yüzde 95’i işçi sınıfı bileşeni.

Raporda konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi “İSİG Meclisi olarak bizim tespit edebildiğimiz Covid-19 nedenli işçi ölüm sayısı en az 858. (…) Tabi, tespit edemediğimiz ‘faal’ işçi ölümlerini ve özellikle işçilerin ailelerini, emeklileri de ekleyince ölümlerin yüzde 95’inin işçi sınıfı bileşeni olduğunu görebiliyoruz. Yani Covid-19 bir işçi sınıfı hastalığıdır…”

İSİG Meclisi Şubat ayı raporunu yayımladı. Buna göre Şubat ayında en az 138 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinde ölümlerin nedeni arasında yüzde 25 ile Covid-19 başı çekti. Geçen ay bu oran yüzde 41’di. Covid-19 nedenli ölüm oranlarını yüzde 16 ile ezilme, göçük takip etti. Ölüm nedenleri arasında ise intiharlar dikkat çekti. Şubat ayında iş cinayetinde yaşamını yitirenlerin yüzde 9’unun ölüm nedenin intihar olması ise dikkat çekici.