Çocuk koğuşunda kan donduran istismar: Ceza yağdı!

Kocaeli 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 2022 yılı Ağustos ayında meydana gelen olayda, ‘cinsel istismar’ suçundan tutuklanan S.T. ve M.D., aynı koğuşta kaldıkları diğer mahkumlar tarafından istismara uğradılar. Mağdur S.T., Ankara Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na nakledildiği muayenede vücudundaki darp izleriyle birlikte cinsel istismara maruz kaldığını ifade etti. Olayın ardından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

S.T.’nin ifadesine göre, 10. gününde başlayan işkence ve istismar, 2 gün boyunca devam etti. S.T. ve M.D. adlı mağdurların, A.S., E.G., K.T.Ö. ve Y.Ö. adlı diğer mahkumlar tarafından şiddete maruz bırakıldıkları, kemerle dövüldükleri, zorla ayaklarını yıkatıldıkları, masaj yaptırıldıkları, bardağa ve pet şişeye idrar yaparak içirildikleri belirtildi. Mağdurlar, tehdit edilerek olayları kimseye anlatmamaları konusunda korkutulduklarını ifade ettiler.

M.D., ifadesinde, Kandıra Cezaevi’nde 15 gün boyunca A.S. ve E.G.’den şikayetçi olduğunu ve K.T.Ö.’nün kendilerini korumaya çalıştığını söyledi. A.S., ise S.T. ile cezaevine girmeden önce aralarında husumet olduğunu kabul ederek, mağdurların iddialarını doğruladı.

Diğer sanıklar E.G., Y.Ö. ve K.T.Ö. ise suçlamaları reddederek, sadece şiddet uyguladıklarını iddia ettiler. Y.Ö. ve K.T.Ö., infaz koruma memurlarına karşı gözcülük yaparak ve mağdurlara şiddet uygulayarak yardım etmekle suçlandı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, güvenlik kamerası görüntülerinin incelenmesiyle sanıkların ve mağdurların koğuş içindeki ilişkileri detaylı bir şekilde belirlendi. Mağdurların sürekli olarak üst kata çıkarıldığı, cinsel istismar eyleminin zincirleme olarak gerçekleştirildiği tespit edildi.

A.S., E.G., K.T.Ö. ve Y.Ö. hakkında ‘çocuğa karşı eziyet’, ‘cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘on iki yaşını tamamlamış çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlarından iddianame düzenlendi. Sanıkların suç tarihinde 18 yaşından küçük olmaları dikkate alınarak A.S.’ye 30 yıl 8 ay, E.G.’ye 19 yıl 2 ay, Y.Ö. ve K.T.Ö.’ye ise 20 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Sanıkların ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan beraat etmelerine karşın, ‘kaçma şüphesi’ gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

NHY/ DHA