Çin, yerli yolcu uçağı C919, ile ilk ticari uçuşu yaptı…

Çin, havacılık endüstrisinde tarihi bir başarıya imza attı. Ülkenin ilk yerli yolcu uçağı C919, ile ilk ticari uçuşunu gerçekleştirdi. Devlet şirketi Comac tarafından üretilen uçak, Shanghai Hongqiao Havalimanı’ndan Pekin’e, 130’dan fazla yolcuyla uçtu.

C919, 15 yıllık zorlu çalışmanın ürünü. Çinli yetkiler, Çin’in yüksek teknoloji üreten ülke olma hedefine bir adım daha yaklaştıklarını vurguluyor. 168 yolcu kapasitesine sahip olan ve yaklaşık 5600 kilometre menzile sahip olan bu uçak, Airbus ve Boeing’in hâkim olduğu kısa ve orta mesafeli uçuş pazarında rekabet etmeyi hedeflemekte.

Comac, C919 için şimdiye kadar 1200’den fazla sipariş aldığını, bunların çoğunun yerli havayollarından geldiğini belirtmekte. İlk uçağı işletmeye alacak olan havayolu ise Mart ayında beş adet C919 sipariş eden China Eastern Airlines’dır. Comac, üretimi beş yıl içinde yılda 150 uçağa çıkarmayı planlamakta.

Ancak C919 tümden Çin’in bir ürünü değildir. Önemli bileşenlerin çoğu, özellikle motorlar gibi, yurt dışından tedarik edilmekte. Ayrıca uçak, ağırlık, yakıt tüketimi, gürültü, güvenlik, konfor veya ekonomi açısından çığır açıcı bir yenilik sunmamaktadır. Görsel olarak Airbus A320’ye büyük ölçüde benzemektedir.

C919’un uluslararası başarı elde etmesi için Avrupa ve Amerikan otoritelerinden onay alması gerekmekte, bu da uzun ve karmaşık bir süreç. Şu anda uçak yalnızca Çin pazarı için onaylıdır, ancak bu pazar oldukça büyüktür. Çin, dünyanın ikinci büyük havacılık pazarıdır ve bu on yıl içinde ABD’yi geride bırakması beklenmekte.

C919’un ilk uçuşu, Çin için önemli bir kilometre taşı olmasının yanı sıra Batı’daki önde gelen üreticilere de bir meydan okuma. Havacılık endüstrisi sürekli bir değişim içinde ve Çin, bu alanda öncü bir rol oynamak istemekte. (NHY, Dış Haberler)