Çiftçilerin Tarımsal Desteklere Tepkisi Büyüyor

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, 2023 yılı tarımsal desteklerinin çiftçiyi memnun etmediğini ve çiftçiyi tarlasına küstürdüklerini söyledi. Karakoz, AKP iktidarının hem bu ülkede üretimi, tarımı ve çiftçiyi bitirmeye hem de bu ülkenin insanlarını gıdada dışa bağımlı hale getirmeye kararlı olduğunu savundu.

Karakoz, yaptığı açıklamada, 2023 yılı tarımsal desteklerinin geçtiğimiz yıla göre bazı artışlar içerdiğini ancak bu artışların yetersiz olduğunu belirtti. Karakoz, “Geçtiğimiz yıl 14 bin lira olan gübre bu yıl 21 bin lira. Aynı şekilde mazot 23 liraydı bugün 39 lirayı çoktan aştı. Keza birçok tohumluk ürünün fiyatı en az iki katı arttı. Ama gelin görün ki AKP İktidarının Buğday, Arpa, Nohut, Patates, Pamuk ve Fındık gibi ürünler için dekar başına verdiği gübre desteği hiç değişmemiş. Geçen yıl ne ise şimdi de o, gübre yoksa kaliteli ürün yok. Gübre yoksa üretici yok” dedi.

Mazottaki desteğin dekar başına 2 Lira ile 95 Lira arasında yükselmesi karşısında bırakın çiftçinin tarlasını sürmesini, traktörünün kontağını bile çevirmeye yetmeyeceğini ifade eden Karakoz, “dekar başına 8-9 litre mazot kullanan arpa, buğday, mercimek ve nohut üreticisi ya da dekar başına 21-22 litre mazot tüketen patates, pamuk ve çeltik üreticisi nasıl üretim yapacak” çıkışını yaptı.

Karakoz, AKP iktidarını şu sözlerle eleştirdi:

“Anlaşılan o ki! AKP iktidarı hem bu ülkede üretimi, tarımı ve çiftçiyi bitirmeye hem de bu ülkenin insanlarını gıdada dışa bağımlı hale getirmeye kararlı. Ülkeyi kaosa sürükleyen bu iktidar, biraz olsun bu ülke vatandaşlarını ve çiftçiyi düşünüyorsa; girdi maliyetlerini göz önüne alarak açıklanan bu 2023 Yılı Tarımsal Desteklemelerini günümüz koşullarına göre revize etmeli ve çiftçimize sahip çıkmalıdır.”

Karakoz’un açıklamaları, AKP iktidarının tarımsal destek politikalarına yönelik eleştirilerin arttığı bir dönemde geldi. Çifçiler, girdi maliyetlerindeki artışlara karşın tarımsal desteklerin yetersiz olduğunu ve bu durumun üretim maliyetlerini artırdığını savunuyor.

AKP iktidarı ise tarımsal desteklerin arttığını ve çiftçilerin üretim maliyetlerini azaltmaya yönelik çalışmalar yapıldığını savunuyor.