Cezaevinde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in işkence görüntüleri ortaya çıktı


Kandıra Cezaevi’nde şüpheli şekilde yaşamını yitiren ve dosyasına takipsizlik kararı verilen Garibe Gezer’in cezaevinde gördüğü işkencenin görüntüleri ortaya çıktı.

2016 yılında gözaltına alınarak tutuklanan ve sürgün edildiği Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 9 Aralık 2021 günü şüpheli şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in işkence gördüğü görüntülere Jinnews ulaştı. Gezer katledildikten sonra jet hızıyla savcılık tarafından dosyaya gizlilik kararı getirilirken, avukatların da soruşturmaya dahil olmaları engellenmişti.

AYM’ye işkence ve tecavüz başvurusu

Avukatlarının bugüne dek yaptıkları tüm başvurulara “takipsizlik kararı” verilerek reddedilmesinin ardından avukatları, Gezer’in maruz kaldığı işkenceye ilişkin Anayasa’nın 17, 40, 36 ve 141’inci maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3, 6 ve 13’üncü maddesine kapsayacak şekilde 2022’nin Mart ayında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundu. Ancak başvuruya dair şimdiye kadar olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapılmadı.

Gardiyanlar yerlerde sürükledi

Gezer’in cezaevinde maruz kaldığı işkence kamera kayıtlarına yansıdı. MA’nın ulaştığı ulaştığı görüntülerde Gezer, çok sayıda gardiyan ve cezaevi memurları tarafından kollarından çekilerek yerlerde sürüklendiği görülüyor.

Görüntülere rağmen takipsizlik kararı

Gezer’in avukatları Eren Keskin, Jiyan Kaya, Jiyan Tosun ve Elif Taşdöğen dün, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında, Gezer’in katledilmesine dair açılan dosyanın tam 11 ay sonra sonuçlandığını duyurdu. Gezer’in uğradığı işkencenin kanıtları olmasına rağmen, Gezer’in dosyasına Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “yeterli delil bulunmadığı” gerekçesiyle “kovuşturmaya yer yok” kararı verildi. Avukatları ise sonuna kadar dosyanın takipçisi olacaklarını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını belirtti. (evrensel)