Boğaziçi Üniversitesi’nde 1000 gündür devam eden direniş

Boğaziçi Üniversitesi’nde 1000 gündür devam eden direniş, 33. ayında da sürüyor. Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, 1000. günde de her iş günü olduğu gibi rektörlük binasına arkalarını dönerek tepkilerini dile getirdi.

Akademisyenler, yaptıkları açıklamada, “1000 kere söyledik. Özgür, özerk demokratik üniversite” dedi.

Açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi’ne 2 Ocak 2021 tarihinde Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan ve hukuksuz müdahalelerle devam eden yönetim krizinin 1000. gününü doldurduğu belirtildi.

Akademisyenler, Naci İnci’nin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasının, siyasi saiklerle yaratılmış olan yönetim krizini daha da ağırlaştırdığını söyledi.

Akademisyenler, Naci İnci yönetiminin yapılan tüm yapıcı eleştirileri yok sayarak, kurumun ilkelerini, ortak akıl ve müzakereye dayalı karar verme süreçlerini ve anayasamızın güvence altına aldığı akademik özerklik ilkesini hiçe sayan otoriter icraatlarına devam ettiğini vurguladı.

Akademisyenler, bu bin günlük sürecin üniversiteye zarar verdiğini belirterek, “1000. gününü dolduran bu sancılı süreç üniversitemizin işlerliğine ve akademik verimliliğine zarar vermekte, liyakat standartlarını düşürmektedir” dedi.

Akademisyenler, bu bin günlük süre içerisindeki olumsuz uygulamaları şöyle derledi:

 • Boğaziçi Üniversitesi yerleşkeleri içinde ve çevresinde silahlı ve sivil polis varlığı devam ediyor.
 • Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, öğrenci protestolarından çekindiği için üç senedir toplu mezuniyet töreni yapmıyor.
 • Seçilmiş dekanlar, enstitü müdürleri görevlerinden alındı.
 • Üniversitenin üst yönetim kademesi kurum dışından atanmış kadrolar tarafından ele geçirilmiş durumda.
 • Boğaziçi Üniversitesi’nin yatay, katılımcı yönetim kültürünün kaynağını oluşturan birçok kurul ve komisyon lağvedildi veya işlevsizleştirildi.
 • Boğaziçi Üniversitesi’nde 1-6 yaş çocuklarına eğitim ve bakım hizmeti veren Okul Öncesi Eğitim Birimi “Yuva”da birim sorumlusu emekli edildi ardından, öğretmenler işten çıkarıldı, öğretmenlik statüleri gözardı edilerek memur olarak görev değişikliği yapıldı, eğitim anlayışı ve öğretim programında köklü değişiklikler yapılarak piyasacı anlayış ile yetkin olmayan kadrolar getirildi.
 • Uçaksavar lojmanlarında kalan akademik ve idari personel inşaat ve depreme karşı güçlendirme bahanesiyle evlerinden çıkarıldı.
 • Üniversitenin hiçbir kurul ve komisyonuna danışılmadan tepeden inme yöntemlerle bir gecede kurulmuş olan Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü gibi birimler Boğaziçi Üniversitesinin akademik standartlarına uygunluğu şüpheli, adrese teslim ilanlarla işe alınmış kadrolarla doldurulmuş durumdadır.
 • Yeni akademik kadrolar birimlere danışılmadan ve kişiye özel olarak açılan ilanlar üzerinden tanımlanıyor; istihdamlar yapılırken liyakate dayanan süreçler tamamen gözardı ediliyor.
 • Can Candan, Mohan Ravichandran ve Tolga Sütlü gibi konularında uluslararası saygınlığa sahip hocalarımızın görevlerine hiçbir hukuki karşılığı olmayan gerekçelerle son verildi.
 • Dekanlar ve enstitü müdürlerinin ardından seçilmiş birçok bölüm başkanı da gerekçesizce görevden alındı.
 • Birçok öğretim üyemizin kadro yükseltmeleri yönetim tarafından engelleniyor.
 • Barış Eğitimi Merkezi, Sosyal Politikalar Forumu, Bizans Çalışmaları Araştırma Merkezi, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi ve İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi gibi araştırma merkezlerinin ofislerine gerekçesizce el konuldu.
 • Mithat Alam Film Merkezi tepeden inme bir kararla kurulan ve tek öğretim üyesi bulunan İletişim Fakültesi’ne tahsis edilerek işlevsizleştirildi, yöneticileri işten çıkarıldı.
 • Boğaziçi Üniversitesi’nde barınma krizi devam etmektedir.
 • Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Güney Kampüs’te 30 yıldır faaliyetlerini yürüttüğü tesis binasından polis zoruyla çıkarıldı.

Akademisyenler, “Türkiye’de özgür, özerk, demokratik ve evrensel değerlere saygılı bir üniversite ortamı için verdiğimiz bu mücadeleyi öğrencilerimize, mezunlarımıza, tüm topluma olan borcumuz olarak gördüğümüzü bir kez daha ifade etmek isteriz” ifadelerini kullandı.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku