BM Raportörü, UNRWA’ya desteği kesen ülkeleri soykırıma yardımcı olmakla suçladı

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, UNRWA’ya yönelik finansal yaptırımların soykırıma katkıda bulunduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) çalışanlarının Hamas’a destek verdiği iddiası üzerine UNRWA’ya finansal desteğini durdurduğunu açıklayan ülkeleri “soykırıma yardımcı olmakla” suçladı.

İsrail’in UNRWA’ya “Hamas’la iş birliği” suçlaması yöneltmesinin ardından Finlandiya, Avustralya, İngiltere ve ABD finansal desteği geçici olarak askıya aldığını açıkladı. İddiaların ve yaptırımlarından ardından; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail yetkililerinin UNRWA personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialarının acilen soruşturulmasını istedi.

Albanese, X hesabından konuya dair yaptığı paylaşımda, Uluslararası Adalet Divanının (UAD), İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığına ilişkin “makul bir karara” varmasının ertesi gününde bazı ülkelerin UNRWA’ya finansal desteğini durdurma kararı aldığını hatırlattı.

Bu ülkelerin en kritik zamanda milyonlarca Filistinliyi toplu olarak cezalandırdığını belirten Albanese, bu ülkelerin Soykırım Sözleşmesi kapsamında yükümlülüklerini ihlal ettiklerini de kaydetti.

Albanese, bu kararın UNRWA’nın hayati hizmetlerini aksatmasının yanı sıra Filistinli mültecilerin insan haklarını da tehlikeye attığını vurguladı. Albanese, UNRWA’nın bağımsız bir soruşturma yapılana kadar finansal desteğinin devam etmesi gerektiğini savundu.

Albanese, ayrıca bu ülkeleri İsrail’in Gazze’deki saldırılarına karşı çıkmaya ve UAD’nin kararına uygun şekilde hareket etmeye çağırdı. Albanese, bu ülkelerin Filistinli mültecilere yönelik adaletsizliği sona erdirmek için uluslararası toplumla işbirliği yapmalarını istedi.