Belçika, Kinder çikolata fabrikasının kapattı

Türkiye’de “Sürpriz yumurta” olarak bilinen ürünün üreticisi Ferrero, bir çok Kinder ürünün piyasadan toplama kararı aldı.

Belçika’de, tesisin birkaç Avrupa ülkesinde ve ABD’deki bir Salmonella vakası dalgasının arkasında olduğundan şüphelenilmesinin ardından bir Kinder çikolata fabrikasının kapatılmasına karar verildi.

Bu karar ve beraberindeki sağlık sorunları, sahibi İtalyan şekerleme devi Ferrero için Paskalya tatili sezonunun zirvesindeyken, Kinder çikolatalarının aranan süpermarketler tarafından satın alınmasıyla geldi.

Ferrero bir bildiri yayınladı ve Salmonella vakalarının yoğunluğu için “içtenlikle özür dilediğini” ve güneydoğu Belçika kasabası Arlon’da bulunan fabrikasının faaliyetlerinin askıya alındığını kabul ettiğini söyledi.

Salmonella, insanlarda ishal, ateş ve mide krampları gibi semptomlara neden olabilen bir bakteri türü. En yaygın gıda kaynaklı enfeksiyonlardan biri. Çoğu vaka, hayvan veya insan dışkısı ile kontamine olmuş gıdaların yutulmasından kaynaklanıyor.

Belçika’nın gıda güvenliği otoritesi AFSCA’dan yapılan açıklamada, “son birkaç saatin Ferrero tarafından sağlanan bilgilerin eksik olduğunun tespit edilmesinin ardından” tesisin kapatılmasına karar verildiği belirtildi.

Şirketin popüler Kinder markasının fabrikanın tüm üretiminin piyasadan toplatılmasına da karar verildi. AFSCA yetikilileri, “kuruluşun tüm gıda güvenliği kurallarına ve gerekliliklerine uyduğu sonucuna varıldığında yeniden açılmasına izin verileceğini” kaydettiler.

Belçika Tarım Bakanı David Clarinval, “Böyle bir karar asla hafife alınmaz, ancak mevcut koşullar bunu gerekli kılıyor. Vatandaşlarımızın gıda güvenliği asla ihmal edilemez” dedi.

Bazı ürünler için toplatma kararı

Ferrero, “bilgilerin zamanında alınması ve paylaşılmasında gecikmeler yaratan dahili verimsizlikler olduğunu kabul ettiğini” açıkladı.

Fabrikanın Kinder Surprise (Sürpriz yumurta), Kinder Mini Eggs, Kinder Surprise Maxi ve Kinder Schoko-Bons’un tüm üretimi “anında geçerli olmak üzere” durduruldu.

Ferrero açıklamasında, “Bu konuda çok üzgünüz. Tüm tüketicilerimizden ve iş ortaklarımızdan içtenlikle özür dilemek ve gıda güvenliği yetkililerine değerli rehberlikleri için teşekkür etmek istiyoruz” denildi.

Nutella ve Tic Tac şekerlemeleri de yapan şirket, Perşembe günü Belçika’da üretilen ABD’deki Kinder çikolatalarının bazı türlerini piyasadan toplama kararı aldı.

Bunu, bu haftanın başlarında Birleşik Krallık’ta ve birkaç Avrupa ülkesinde fabrikadan gelen ürünlerle ilgili endişeler nedeniyle alınan kararlar izledi.

İngiltere Gıda Standartları Ajansı, Birleşik Krallık genelinde 63 Salmonella vakasının tespit edildiğini söyledi.

Fransız halk sağlığı servisine göre, Fransa’da en az 21 vaka bildirildi ve 15’inin şu anda geri çağrılan Kinder ürünlerini yediği bildirildi.