Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech-Pfizer aşısının 12-15 yaş grubuna yapılmasını onayladı

Aşının çocuklar üzerindeki etkileri, 12-15 yaşları arasındaki 2 bin 260 çocukla yapılan bir çalışmada araştırıldı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD-Almanya ortaklığında geliştirilen  Pfizer-BioNTech aşısının  12-15 yaş arası çocuklar için onayladı.

Amsterdam merkezli EMA, aşının ergenlerde “iyi tolere edildiğini” ve yan etkiler açısından “büyük endişelerin” olmadığını belirtti. Aşının çocuklar üzerindeki etkileri, 12-15 yaşları arasındaki 2 bin 260 çocukla yapılan bir çalışmada araştırıldı. Araştırma sonucunda aşının bu yaş grubundaki çocuklarda etkili olduğu, hastalığa karşı koruma sağladığı sonucuna varıldığı kaydedildi.  Deneme, bu gruptaki Pfizer / BioNTech aşısına verilen bağışıklık tepkisinin 16 ila 25 yaş grubundaki bağışıklık tepkisi ile karşılaştırılabilir olduğunu gösterdi.

Söz konusu aşı, şimdiye kadar AB tarafından yalnızca 16 yaş ve üzeri kişiler için yetkilendirilmişti.

EMA’nın Biyolojik Sağlık Tehditleri ve Aşı Stratejisi başkanı Marco Cavaleri,  düzenlediği basın toplantısında, deneme verilerinin bu yaş grubundaki bağışıklık tepkisinin aşı verilen genç yetişkinlere göre “benzer veya hatta daha iyi” olduğunu gösterdiğini söyledi.

Caveleri, aşının çocuklara da yapılması veya ne zaman uygulanacağı konusundaki kararı AB üyesi ülkelerin vereceğini vurguladı.

Almanya, aşıyı önümüzdeki aydan itibaren 12 yaşın üzerindeki çocuklara vermeye başlayacağını belirtmişti. (Ajans Bizim)