Cumartesi Anneleri ters kelepçeyle gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri’nin 949. hafta eyleminde polis müdahalesi yaşandı. Galatasaray Meydanı’na çıkan sokaklar kapatıldı ve kitle meydana giremedi. Kaybettikleri yakınlarının fotoğrafları ve çiçeklerle meydana yürüyen gruba polis müdahale etti ve bazı katılımcıları ters kelepçe ile gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında İnsan Hakları Derneği Eş Başkanları Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan, HDP ve CHP milletvekilleri, avukatlar ve gazeteciler de vardı. Polis ayrıca basın mensuplarının görüntü almasını da engelledi.

Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda eylem yapmasına 2018 yılından beri izin verilmiyor. Anayasa Mahkemesi’nin eylemlerin yasaklanmasıyla ilgili verdiği “ihlal” kararına rağmen polis ablukası devam ediyor. Cumartesi Anneleri ise kaybettikleri yakınlarını unutmayacaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini söylüyorlar.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybolan veya faili meçhul cinayetlere kurban giden yakınlarının akıbetini öğrenmek ve adalet talep etmek için 1995 yılından beri her cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan bir insan hakları grubudur. Bu eylemler, Arjantin’deki Plaza Del Mayo Anneleri’nden esinlenerek başlatılmıştır. Cumartesi Anneleri, Türkiye’de zorla kaybetme suçunun insanlığa karşı suç olarak tanınması, devlet arşivlerinde kayıpların akıbetinin açıklanması, faillerin yargılanması ve Birleşmiş Milletler Gözaltında Kayıplar Sözleşmesi’nin imzalanması gibi talepleri vardır. (NHY)