Panik Atak

Bu yazımda pek çok kişinin yaşamını etkiyen bir psikolojik rahatsızlıktan bahsedeceğim. Panik Atak Yaşayanların çok iyi bildiği gibi yaşamınızın her kesitini etkileyen, yaşam sevincinizi alıp götüren, attığınız her adımda verdiğiniz her kararda sizi kısıtlayan, sınırlayan dünyayı dar eden Panik Atak.

Bugün sizlere çok iyi bir haberim var.Hem bir Aile Danışmanı/ Pskoterapist hem de 15 yıl Panik Atakla yaşamış biri olarak damdan düşenin halini damdan düşen anlar’diyerek; ülkemizde hem teşhisi hemde tedavisi henüz yaygın olarak bilinmeyen panik atağın tedavisini konuşacağız.

Pek çok panik atak hastası bu durum hakkında yeterince bilgi sahibi değildir ve neden- sonuç ilişkisinin de farkında değildir. Panik atağın belirtileri ve neden ortaya çıktığını ve tabi ki başa çıkma yollarını bilmez.

Panik Atak Nasıl Ortaya Çıkar

Normal populasyonun % 5- 6 da görülen bu durumun sadece kendinde olduğunu zanneder ve çoğu zaman kimseyle paylaşılmaz.
Önce panik atağı tarif edelim. Panik atak yaşamınızda bir dönün noktasını takip eden 6-12 ay içerisinde kapınızı çalar. Bu dönüm noktası genellikle yaşadığımız bir kayıptır.İş kaybı,eş kaybı, çevre kaybı gibi. Mesela iflas durumu( maddi kayıp), başka bir şehre taşınmak ( çevre kaybı), anne olmak, askere gitmek (özgürlük kaybı),sevdiği bir kişiden ayrılmak ( duygusal kayıp),deprem veya doğal afet sonrası( güven kaybı)…. Ani gelen bir endişe hissi ile beraber kalp çarpıntısı,nefes almakta zorluk,uyuşma karıncalanma,ortama yabancılaşma, başdönmesi gibi 14 tane fiziksel belirtiden 2-3 tanesi yaşanır. Belirtileri yaşayan kişi için korkutucu bir durumdur.Kişi öleceğini bile düşünebilir.Bazen hastanelerin acil bölümleri ziyaret edilir. Hastaya yapılan tetkiklerden sonra ‘hiçbir şeyi’ olmadığı söylenir. Bu durum kişide korku yaratır. Yaşadığı her neyse tıbbın teşhis edemediğinden ve bir daha olmasından korkar. Başka doktorlara gidilir, check-up yaptırılır ve bir şey çıkmaz. Hastanın kafası karışır. Ta ki acil ziyaretlerinden birinde panik atak teşhisi konana kadar doktor ziyaretleri devam edebilir.

Teşhis konduktan yolculuğun ikinci kısmı başlar.İlaçlarla tedavi ve yan etkilerle boğuşma dönemi. Antidepresif ilaçlar sadece belirtileri baskılar. Haliyle ilaç bırakıldığında belirtiler yani panik atak geri gelir.

Anksiyete bozukluğu ve panik atak birbirleri ile bağlantılıdır. Bunların zihinsel hastalıklar olmadığını bilmek çok önemlidir. Bunlar davranış durumlarıdır ve bunun nedeni duyu organlardan kaynaklanan endişe sinyallerinin ufak değişikliklere uğrayarak beyine ulaşmasıdır. Aslında insan hayatını korumaya yönelik ‘savaş yada kaç’ mekanizmasının saatinin şaşması nedeniyle ortaya çıkar. Anksiyete bozukluğu ve panik atağın belirtileri hasta için çok gerçekçidir ve korkutucudur.Her ne kadar belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterse de; kalp hızında artma, hızlı ve derin nefes alma veya nefes alamama hissi,boğazda yumru hissi, el ve ayak parmak uçlarında uyuşma gibi fiziksel belirtilerle birlikte konturlu kaybetme korkusu, gerçekle bağlantının kopması korkusu, toplum içinde bayılma korkusu gibi endişelerde olabilir.

Bunun sonucu olarak insanlar panik atak belirtilerini tekrar yaşamaktan korkarlar ve hayattan zevk alarak yaşayamazlar. Her zaman endişeli ve stresli olma konusunda günümüzde insanlar koşullandırılmış ve programlanmışlardır, taki bir şey olana kadar. Bunun sonucu olarak en ufak bir endişeli düşüncede hislerimiz panik atak durumuna geçmemiz için sinyaller yollarlar.Yani panik atak genelde günlük stress seviyesi normalin üstünde olan veya öyle algılayan kişilerde daha sıktır ve bazı kişilik özellikleri ile ilgilidir. Panik atak vakalarının üçte birinde altta yatan, uzun süreli, tedavi edilmemiş depresyon yatar. Tedavi edilmeyen panik atak vakalarının üçte biride agorafobi dediğimiz açık alan korkusuna (evden
çıkamama) dönüşebilir.Kişinin özel ve iş hayatını çok yakından etkileyen bir durumdur.
Ve iyi haber…. 1 günde paniğe son tedavi programıyla bu kabus hayatınızdan tamamen çıkıp gidebilir.

Panik Atak Tedavisi

Evet, Panik atağın 1 günde tedavisi mümkün. 10 yıl önce bu yöntemle ben tamamen sağlığıma kavuştum ve sistemi Türkiye ye getirerek uygulamalara başladık.
1 günde Panik atağa son tedavi programı, özellikle İngiltere ve ABD de son 16 yıldır yaygın olarak kullanılan ve başarı oranı %95 olan bir tedavi yöntemidir.
Program iki bölümden oluşuyor.Birinci bölümü farkındalık terapisine ayrılmış.
‘Farkındalık anahtar, bilgi de güçtür’ veya diğer bir deyişle ‘bilenle bilmeyen bir olmaz.’ prensibinden yola çıkılır.Bilen korkmaz,bilmeyen korkar. İlk olarak yanlış yorumlamayı atmamız ve panik atak ile ilgili söylentileri önyargıları, kaldırmamız gerekiyor. Yaklaşık olarak altı saat süren farkındalık tedavisinde, panik atak nedir? Sebebi nedir? Neden sizde oldu da arkadaşınızda olmadı? Otonomik sinir sistemi nedir? Ne işe yarar? vb gibi pek çok sorunun cevabını buluruz. Paniğe son tekniklerini ve ömür boyu bu durumla bir daha karşılaşmamanız için yapmanız gerekenleri öğreniriz. Terapide hangi egzersizlerin, hangi diyetin size yardımcı olacağını ve takıntılı sıkıntılı düşüncelerden kurtulma yollarını öğreneceksiniz…

Terapinin 2. bölümünde, 21 günlük zihin eğitim programı terapi CD’leri ile evde kişinin kendine ayırdığı zaman diliminde uygulanır.
Sistemin başarısını bilinç ve bilinçaltının beraber eğitiminin aynı zamanda yapılması sağlar. Çünkü, şimdiye kadar çoğu panik atak tedavisi ya sadece bilinç düzeyinde yada sadece bilinçaltında değişiklikler yaparak sağlanmaya çalışıldı. Bu eş zamanlı kombine çalışma başarı oranındaki artışı izah ediyor.

Terapi ile Panik Atak Tedavisi

Bu programın başarısı bilinci ve bilinç altını aynı zamanda eğitmesinden kaynaklanıyor. Davranışlarımızın, sorunlarımızın % 10 nundan bilincimiz, % 90 nından bilinçaltımız sorumludur..Çoğu Panik atak programı ya bilinci yada bilinç altını eğitir.Tek kanatla uçmak gibi. Veya hiçbirini eğitmez sadece ilaçlar verilir.Panik atakta kullanılan anti depresif ilaçlar geçici bir süre rahatlama sağlayabilirsede hem problemi kökünden çözmezler hemde kişi ilaç yan etkileri ile boğuşmak zorunda kalır.

Panik ataktan kurtulabilirsiniz

Evet, siz panik atakla doğmadınız. Sizin içinizde beraber doğmadığınız her durumu değiştirme gücü var. Bu gücü ortaya çıkarma olanağınız var… Evet,bu mümkün…

@belginelif

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

%d blogcu bunu beğendi: