Herkes bilmediklerinin kölesidir

Bugün Candan Erçetin’in söylediği bir şarkı takıldı dilime ben ne çok hata yapmışım meğer

Daldan dala konan insanlar, kiminin gücü yetmemiş kiminin zamanı.

Elimizdekileri değerlendirmeye çalışırken kendi değerlerimizi göz ardı edip nice ödünler vermişiz, baktıklarımız gördüğümüz yerde değil, ya onların aradığı başka ya da kişinin bulmak isteği şey başka takati tekrar ekleyip dizlerimizin kölesi olmuşuz.

Nankör kuşlar gibi kanatlarımızdan uzak hep boyun eğmişiz isteklerimize. Hangi yöne gitmemiz gerektiğine umduklarımız rehberlik etmiş, sanki güneşin orada açacağını düşünmüşüz oysa güneş kişinin ta kendisidir, aydınlanmayı bildiği sürece.

Vakit kaybıymış meğer deyip hayıflanmışız, akıl kavradığı kadar hizmet etmiş yaşamımıza.

Yüreği, kısa süre ferahlatmalarla biten yollarda yılları saymışız. Biraz üzüldüm diyerek bir şarkı düşürmüşüz dilimize, zamanın ninnisinde boşa kürek çekerek uyutmuşuz bildiklerimizi.

Bir çocuğun ilk adımlarında ki umudu, bir gencin geleceğini, yaşlanmış hatıra sayıp, ağlamam artık üzenlere, ihanet edenlere diye diye yormuşuz kimliğimizi

Avuçlarımıza sunulan kendi gölgemizi, türlü korkularla besleyip yaşamımızdaki gülümsemelere engeller yerleştirmişiz. Halbuki bir genç kızın ilk öpüşmesinden sonra seviyor sevmiyor diye baktığı papatya falında, beklemeye alınan isteklerden ibaret değil ki yaşama yerleştirdiklerimiz.

Arada dönüp bakmalı nerede kadar iyiyiz ve okullar diploma verirken akıllar asılı kalsın istemedim gözün tavanında, göğün altına gerdan misali inci gibi dizilen insanlar parlamalı yeryüzü kabuğunda.

Gençlik hayat devesi değil akıl halidir demiş Gladston, kuşkusuz kabul ediyorum bilgidir cahillik çukuruna toprak atan, bilmediklerimizin üzerini örte örte deveye hendek hazırlamayan. Mükemmelin dosyası hiç kapanmaz yeter ki isteyelim.

Ve şarkının sonunda uzun uzun düşündüm bildiklerimizin kölesi olmayalım dahasını görüp anlamam umuduyla diyerek sarıldım yine kitaplarıma.

Ardından sessizce mırıldandım sözüm ona herkes herşeyi biliyoruz der madem ki neden bilgi korkuluk gibi tek kalmış yaşam tarlasında üzerine kuşların gelmesini bekleyen.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları