Hayır Demenin Dayanılmaz Hafifliği

İşinizi ya da dostluklarınızı riske atmadan nasıl hayır diyebilirsiniz? Hayır diyebilmek aslında hem kendinizin hem de başkalarının hakkına saygı göstermekle ilgilidir. Eğer hayır kelimesi sizin için kolay telaffuz edilemeyecek bir kelime ise lütfen okumaya devam edin.
Güzellikle hayır diyebilen insanlar ne zaman kendilerine, ne zaman başkalarına öncelik vereceğini bilen kişilerdir. Sürekli etrafımızdakilere evet diyerek sağlıklı ilişkiler kuramayız. Hayatımızın her alanında olduğu gibi hayır demenin de bir dengesi vardır ve kendi deneyimlerimden biliyorum ki kolaylıkla hayır diyebilmek söylendiği kadar kolay bir uygulama değildir. Demin denge dedik ya aşağıdaki çalışma işinize yarayabilir;
Sonunda hayır demek durumunda kalacağınız zorlu bir karar ile karşılaştığınızda gözünüzde pazarlarda kullanılan eski moda bir terazi canlandırın. Bu konu ile ilgili sizin karşılanan ve karşılanmayan ihtiyaçlarınızı bir tartın bakalım sonuç ne olacak . Örneğin ailenize ,sağlığınıza, arkadaşlarınıza, hobilerinize zaman ayırabiliyor musunuz.? Yoksa işiniz , üye olduğunuz dernek , kulüp , konsey ,sosyal sorumluluk ve diğer faaliyetler vaktinizin çoğunu alıyor mu ? Biri size bir konuda destek olmanız için rica etti ancak siz başka bir yöne çekildiğinizi hissediyorsunuz. Hemen terazinizi kullanın. Eğer son dönemlerde o kişiyi ihmal etmişseniz belki evet demenin zamanıdır. Ancak kendinizi bu konuda iyi hissetmiyorsanız denge şaşmış ise hayır demeniz adaletli olacaktır.
Bill Cosby ‘nin sevdiğim bir sözü var.‘’Size başarının değil ama başarısızlığın formülünü verebilirim. Herkese hoş görünmeye çalışın’’. Yaşamımızda diğerleri ile iletişimde temel üç yaklaşım vardır. İlki sadece kendinizi dikkate almak ve diğerlerini yok sayarak onlardan faydalanmak ki bu yaklaşımı hiç birinizin tercih edeceğini sanmıyorum. İkinci yaklaşım her zaman kendinizden önce başkalarına yer vermektir. Her ne kadar kabul etmesek de bir çoğumuzun uyguladığı iletişim şekli bu maalesef. Üçüncü yaklaşım ise orta yoldur; Kişi önce kendisine yer verir ve ötekileri dikkate alır. Olması gereken de budur.

Nezaket sürekli boyun eğmek değildir.
Alçak gönüllü olmak sürekli altta kalmak zorunda olmak anlamına gelmez. Her hayır dediğinizde kendiniz için veya sevdikleriniz için güzel ve hayırlı bir şeye evet dediğinizi hatırlayın. Israrcı talepleri geri çevirirken aşağıdaki dört adımı kullanabilirsiniz.;

1. Bu konuda düşünmek için biraz zamana ihtiyacım var deyin. Neyi kabul ettiğinizi bilmek için kendinizle biraz baş başa vakit geçirin.

2. Hem hayır hem evet deyin. Talebi geri çevirin ve işinize daha çok gelen bir alternatif önerin.

3. Hayır deyin ve sorunu başka araçlarla çözün.(yerinize birini önerin)

4. Kibarca ,nazik bir şekilde , suçluluk hissetmeden hayır deyin. Tabi burada karşısınızdakinin yüzüne geri çevrilme hissini çarpmadan kendi duygunuzu ön plana çıkararak cevap verin. Örnek bu hafta sonu aileme vakit ayıracağıma söz verdim yerine bunu yapmam hiçbir şekilde mümkün değil çok sorumluluk yüklendim gibi şikayet içerikli cümleler kullanmayın.

Bir şey için dik duramazsanız her şey için yere düşersiniz. Siz gücünüzü adaletli bir şekilde elinize aldığınızda ve kararlarınız için kendinizi tam ve bütün olarak onayladığınızda hayat sizi hayır deme yetiniz ile ilgili sınamaktan vazgeçecektir. Buna inanın ve güvenin.

 

Sosyolog / Aile Danışmanı / Psikoterapist
@belginelif

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

%d blogcu bunu beğendi: